2020’nin yapay zeka tabanlı Chatbot trendleri

CBOT Kurucu ve CMO’su Çiler Ay: “Diyalog bazlı yapay zeka tahlilleri 2019 yılında işlerini bir adım öteye taşımak isteyen ve yapay zekanın somut yararlarını görmek isteyen şirketler tarafından çokça tercih edilen bir yıl oldu. 2020’de de chatbotların yükselişe geçeceğini ve bu uygulamalara yönelik taleplerin artacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.2020 yılında öne çıkmasını beklediğimiz chatbot trendleri şirketlerin yapay zeka stratejileri için yol gösterici olacak.” diyor.

2020’nin yapay zeka tabanlı Chatbot trendleri

Chatbotlar şirketlerin müşteri tecrübesini değerli ölçüde düzgünleştiriyor. 2020 ve sonrasında yapay zeka uygulamalarını yatırım gayelerine alan şirketlerin ise chatbot alanında yaşanan gelişmeleri yakından takip etmesi ve şirketleri için en uygun chatbotu kurgulaması gerekiyor. Geliştirdiği yapay zeka tabanlı chatbotlarla bankacılık, e-ticaret, perakende, ve sigorta üzere müşteri idarelerinin kritik ehemmiyet taşıdığı sektörlerdehizmet veren CBOT’a nazaran 2020’de öne çıkacak chatbot trendleri şöyle;

Yapay zeka tabanlı chatbotların kullanımı artacak

CBOT’a nazaran düşük kapsamda kolay süreçleri yapabilen kural tabanlı chatbotlar büyük şirketler içinkarşın müşteriyi tam manasıyla şad etme konusunda yetersiz kalacak ve önümüzdeki devirde kimi senaryolar için yapay zeka tabanlı chatbotların geliştirilmesi zarurî olacak. Bu chatbotların müşteriyi daha düzgün anlamaları, tıpkı bir insan üzere müşteriyle bağlantıya geçmeleri ve karmaşık sohbetleri yönetebilmeleri tercih edilme oranlarını artıracak.Bu nedenle bu alanda hizmet veren CBOT üzere yapay zeka ( Conversational AI )alanında deneyimli şirketler öne çıkacak. Başarılı uygulama örneklerinin de somut olarak görülmesi, denenmesi, kullanılması, müşterilerine chatbot tecrübesi yaşatmak isteyen şirketlerin yapay zeka tabanlı chatbotları seçmelerinde değerli bir rol oynayacak.

Kod yazmayı gerektirmeyen platformlar öne çıkacak

2020’de şirketlerin müşterileri ile yazışma yahut konuşma yoluyla irtibat kurma konusundaki iştahı arttıkça kod yazılmasını gerektirmeden chatbot hazırlamayı ve değişen gereksinimlere nazaran süratlice güncellemeyi mümkün kılan platformlar yükselişe geçecek. CBOT’un da uzun müddettir yatırım yaptığı bu alanın daha da gelişmesi ile şirketler; kendi botlarını birkaç sürükle bırak süreçle yahut birkaç tıkla süratlice oluşturup gerekli değişiklikleri her vakit yaparak yaşatabilecekler.

Kurumsal şirketlerde “Çatı Bot” uygulamaları göreceğiz

Kurumların iç sistemlerinde, çalışanları için oluşturdukları chatbotlar arttıkça bu botların idaresini üstlenecek ve kullanıcıya tek bir arayüz ile tüm süreçlerini yapma imkanı sağlayacak bir “çatı bot” muhtaçlığı da artıyor. Sistemler kullanıcı ile her vakit ön yüzdeki “çatı bot” ile bağlantı kuracak, kullanıcının isteğini anlayarak, art taraftaki İK botu, finans botu, IT botu üzere özelleşmiş botları diyaloğa çağırarak kullanıcının sürecinin yapılmasını sağlayacak. CBOT, 2020’den itibaren kurumsal düzeyde bu türlü yapılanmaları görmeye başlayacağımızı öngörüyor.

Kişiselleşmiş hizmet veren botların kullanımı yaygınlaşacak

Artık etrafımızda kişinin bulunduğu ortamı, geçmiş diyaloglarını, genel seçimlerini bilen ve diyaloğu buna nazaran sürdüren chatbotlar göreceğiz. Ayrıyeten birebir anda birden fazla mevzuda diyalog sürdürebilen, başlıklar ortasında geçiş yapabilen chatbotlar da hayatımıza girecek. İnsanların çeşitli mod ve hislerini sezebilen chatbotların gelişimi bu uygulamaların şirketler tarafından bir satış kanalı olarak tercih edilmesini sağlayacak.

Çok amaçlı- Çok fonksiyonlu sanal asistanlar taşınabilir uygulamaların yerini alacak

CBOT’un son yıllarda gözlediği ve 2020’de sürat kazanacağına inandığı bir öbür alan da taşınabilir uygulamalar. Hepimiz çok fazla uygulama yüklüyoruz lakin bunların bir kısmını daha sonra ya hiç kullanmıyoruz ya da çok az kullanıyoruz. Telefonlarımız unutulmuş birçok uygulama ile dolu. Bu durum hem şirketler hem de kullanıcılar için vakit başta olmak üzere kaynak verimsizliğine sebep oluyor. CBOT, 2020’den itibaren her bir farklı iş için yeni bir uygulama yükleme devrinin yavaş yavaş kapanacağını ve iletileşme platformlarının ve sesli asistanların “çok amaçlı-çok işlevli” kullanımının yaygınlık kazanacağını düşünüyor.

RPA ve Chatbot entegrasyonları ile daha otomatize iş süreçleri

2019’un öne çıkan trendlerinden biri de Robotik Süreç Otomasyonu (RPA)’ydu. 2020’de bu yeni teknolojinin Chatbotlar ile entegre hale gelerek birçok şirkete; işlerini otomatik hale getirme, vakit kazanma ve dengeli süreçlerin inşa etme üzere değerli fırsatlar sunacağı bir yıl olacak. Yapay zeka ve RPA uygulamalarıyla iş idarelerini otomatize eden şirketler tekrar eden işlerde ortaya çıkan vakit kaybını engelleyerek çalışanlarını daha komplike işlerde istihdam edebilecekler.

Başa dön tuşu