2021’de 30 bin yazılımcı yurt dışına gitti

Özellikle son yıllarda birçok bölümün dijital ortama taşınması yazılımcıların kıymetini arttırdı. Lakin ülkemiz yalnızca geçen yıl 30 bin yazılımcıyı kaybetti. İşte ayrıntılar.

Ülkemizde yazılımcı kaybı azalmıyor, artıyor. Giderek daha fazla şirket işlerini dijital ortama taşırken, yazılım geliştiricilerin ehemmiyeti katlanarak artıyor. Yazılım Sanayicileri Derneği Lideri Gönül Kamalı, Avrupa’nın eleman muhtaçlık olduğunu ve ülkemizdeki yazılımcıların yurt dışına sıcak baktığını söyledi. Bakan Kamalı, 2021’de 30 bini üzerinde yazılımcının yurt dışına çıktığını ve bu sayının önümüzdeki periyotta 100 bini geçeceğini söyledi.

“TL bazında rekabeti sürdüremiyoruz”

“Bunda en büyük etken doğal ki TL’nin dolar karşısında kıymetli ölçüde bedel kaybetmesi” diyen Bakan Kamalı şu açıklamayı yaptı;

Türkiye’de bir yazılım firması yeni mezun programcıyı bin dolara alacak maddi gücü bulamazken, Amerika ve Avrupa’dan yazılımcılarımıza teklifler en az 2 bin 500 dolardan başlıyor. Bu rekabeti ötürü TL’nin dayanak alması mümkün değil.

Bakan Kamalı Türkiye’deki yazılım şirketlerinin yılda yüzde %20 büyüdüğünü, çalışan sayısının ise yüzde 10 azaldığını kelamlarına ekledi. Bakan Kamalı önümüzdeki periyotta durumun çok değişmeyeceğini ve oranlar ortasındaki fark devam etmesi halinde ülkemizdeki yazılımcıların beyin göçü yapmaya devam edeceğini düşünüyor.

Peki sizler mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Türkiye’de yazılımcılar için yeteri kadar iş imkanı var mı? Hususla ilgili görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu