2022’de 4.000’den fazla kripto ATM kuruldu! – Etkisi ne olacak?

Bu yıl dijital varlık sanayisini etkileyen ayı piyasasına karşın, kripto para ünitesi ATM’lerinin benimsenmesi, farklı faktörlerden güç alarak büyümeye devam etti.

Ayı piyasasına karşın 2022’de 4.000’den fazla kripto ATM kuruldu!

Gerçekten de CoinATMRadar’ın datalarına nazaran, 30 Aralık prestijiyle dünya çapında konseyi kripto ATM sayısı Ocak 2022’de kaydedilen 34.358 makineden yaklaşık 4.239’u temsil ederek 38.597’ye ulaştı.

Kurulu kripto ATM tablosunun sayısı. Kaynak: CoinATMRadar

Kripto ATM’lerinin büyümesi, daha evvelki bir Finbold raporunun şurası makine sayısının Eylül ayında birinci kere durduğunu belirtmesinin akabinde geldi. Benzeri halde, değişken piyasaya karşın diğer bir rapor, kripto ATM pazarının 2030 yılına kadar muhtemelen %60’ın üzerinde büyüyeceğini belirtti.

Ayrıca, hakim ayı piyasası genel olarak bölümdeki birden fazla işletmeyi etkiledi. Bilhassa, ATM operatörleri de dahil olmak üzere birden fazla işletme, piyasa şartlarının istikrara kavuşmasını bekleyerek büyüme yörüngesinde yavaşlamak zorunda kaldı.

Kripto ATM büyümesinin itici güçleri

Kripto ATM’nin benimsenmesindeki büyüme birkaç faktöre bağlanabilir. Birincisi, günlük süreçler için kripto para ünitesinin kullanılması daha yaygın hale geliyor ve daha fazla işletme dijital para ünitelerini ödeme olarak kabul ediyor.

Buna ek olarak, genel halk ortasında kripto para ünitesinin artan farkındalığı ve anlaşılması, dijital varlıkları alıp satmanın uygun ve erişilebilir yollarına yönelik daha büyük bir talebe yol açtı.

Aynı vakitte, 2021’in son kripto boğa koşusu da farklı yetki alanlarında ATM kullanımının artmasına katkıda bulundu. Klasik finans platformlarına bir alternatif sunarak dijital varlıkların benimsenmesini teşvik etmede bilhassa ATM’lerin kullanılması çok kıymetlidir.

Bununla birlikte, 2023’e girerken, ayı piyasası hakim olursa, şartların kripto ATM’lerinin görünümünü nasıl etkilediğini izlemek enteresan olacaktır.

Ayı piyasasının ima edilmesinin yanı sıra, kripto ATM alanı hala düzenleyici inceleme tehdidiyle karşı karşıya. Örneğin, kimi yargı bölgeleri kripto ATM’lerini kara para aklama kanalları olarak görüyor. Bu satırda, Federal Soruşturma Ofisi (FBI) , bilgisayar korsanları tarafından insanları aldatmak için kullanılan kripto ATM’leri ve QR kodlarıyla ilgili bir ikaz yayınladı.

Başa dön tuşu