400 milyon Twitter kullanıcısının verileri mi çalındı?

400 milyon Twitter kullanıcısına ilişkin olan değerli şahsî bilgilerin satışa çıktığı söylendi. Bireylerin telefon numaraları ve e-posta üzere çeşitli bilgilerinin satışa çıkarıldığı duyuruldu. Donald Trump Jr ve Vitalik Buterin üzere kıymetli isimlerinde yer aldığı bireylerin yer aldığı bir küme için Elon Musk’a teklif yapıldığı bildirildi.

Dünyanın en tanınan mikroblog platformlarından biri olan Twitter ile ilgili dikkat cazip bir argüman ortaya atıldı. Kelam konusu bu teze nazaran bir küme bilgisayar korsanı, 500 milyon şahsa ilişkin ferdî bilgilerin yer aldığı bir veritabanı satışa çıktı. Twitter’ın 450 milyon faal kullanıcıya sahip olduğu düşünüldüğünde bu sayı hayli dikkat caziptir. Siber hücumlar konusunda araştırma yapan Hudson Rock’ın kelam konusu bu veritabanı, Twitter platformunun ve hatta dünyanın en değerli isimlerinden kimi bireylerin de bilgilerini de içeriyor. Bu şahıslar ortasında Donald Trump Jr., Kevin O’Leary ve Ethereum kurucusu Vitalik Buterin ile ABD devlet dairelerine ilişkin olduğu düşünülen pek çok bilgi yer alıyor.

Veriler, 2022’de ele geçirilmiş

400 milyon Twitter kullanıcısına ilişkin olduğu düşünülen dataları satmaya çalışan bilgisayar korsanları, kullanıcıları forumda dikkat cazibeli tabirler kullandı. Kelam konusu bu bilgileri 2022’nin birinci aylarında, Twitter’daki bir güvenlik açığından faydalanarak ele geçirdiklerini bildirdi. Tıpkı vakitte bu dataların Twitter’ın sahibi Elon Musk tarafından satın alınması için irtibat kurulduğu bildirildi.

276 milyon dolar talep edildi

Bir hacker forumunda satışa çıkan datalar için Elon Musk’a özel bir teklif yapıldı. Hacker yahut hacker kümesi, kelam konusu bu bilgilerin farklı şahısların eline geçmemesi için Elon Musk’a 276 milyon dolar istediğini belirtti.

Bilgilerin hakikat olduğu tespit edildi

DeFiYield isimli bir şirket, sızdırılan bilgiler ile ilgili araştırma yaptı. Hususla ilgili yapılan araştırmalara nazaran dikkat cazip bir ayrıntı öğrenildi. O denli ki kelam konusu bu bilgiler doğrudur. Bu durumda yalnızca Twitter kullanıcılarının değil, tüm internet kullanıcılarının datalarının risk altında olduğunu belirtmek gerekir. Bireylere ilişkin olduğu tespit edilen bu ferdî bilgiler ortasında şahısların cep telefonu numaraları ve e-posta adresleri bilgisi yer alıyor.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu