6G 5G’den 8000 kat hızlı olacak

Son birkaç yıldır 5G üzerine kıymetli yatırımlar yapılıyor. Genel kanı 2019’da dünyanın pek çok ülkesinde 5G’nin yaygın bir halde kullanılacağı tarafındaydı. Lakin bu gerçekleşmedi. 2020’ye girmiş olmamıza rağmen 5G’nin kullanım alanı epey hudutlu.

İlginç olan şudur ki dünya 5G’ye bile tam olarak hazırlanmamışken, şimdiden 6G üzerine birinci ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı. Asıl etkileyici öge ise 6G 5G’den 8000 kat süratli olacak tezi. Bu savın sahibi ise hücresel data iletiminde dünyanın önde gelen ülkesi Çin.

Çin 6G için kolları sıvadı

Teknoloji gündemini az çok yakından takip edenlerin de bildiği üzere Çin hücresel data iletimi tarafında dünyanın en düzgünü diyebiliriz. Hatta Trump hükümetinin Huawei üzerine oynamasının sebebi de Çinli üreticinin 5G tarafındaki baskın tavrı olarak gösterilmişti. Huawei bugün ortalarında İngiltere ve Rusya üzere değerli ülkelerin de bulunduğu 5G alt yapısı ile meşgul. Bu teknoloji de pek çok ismin birkaç sene ilerisinde olan Çinli şirket, dünya genelinde bir müşteri ağına sahip.

Çin Bilim ve Teknoloji Bakanlığı da Huawei üzere hücresel data iletiminde çalışmalar yapan şirketlerin ardında duruyor. Bakanlıktan yapılan son açıklamada 6G ile ilgili birinci çalışmaların başladığı ve bu hizmetin potansiyeli üzerine taslaklar hazırlandığı belirtildi.

Çinli yetkililere nazaran 6G, 5G’den 8000 kat daha hızlı olacak ve saniyede 1000 GB bilgi indirmek mümkün olacak.

Elbette bunlar şimdilik varsayımdan ibaret. Şimdi 5G bile tam manasıyla kullanılamazken, taşınabilir bilgi ile saniyede 1000 GB’lık bilgi indirmek şimdilik hayal üzere görünüyor.

Başa dön tuşu