ABD Huawei kararını erteledi

Huawei bu süreçte, dünya çapındaki operasyonlarının etkilenmemesi için ABD’de üretilen kimi eserleri satın almaya devam edebilecek. ABD, böylece Huawei teknolojisine dayanan birtakım eser ve hizmetlerin sekteye uğramasını engellemeyi amaçlıyor. Lakin Huawei, yeni eser üretmek için ABD üretimi modül ve bileşenleri satın alamayacak

ABD Huawei kararını erteledi

Ancak Huawei, yeni eser üretmek için lisans onayı olmadan ABD imali eserleri alamayacak. ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, Reuters’a yaptığı açıklamada kelam konusu 90 gün boyunca Huawei teknolojisine dayanan telekomünikasyon şirketlerine diğer mutabakatlar yapmaları için imkan tanınmış olacağını da belirtti.

Uzmanlar ise 90 günü kapsayan kararla internet, bilgisayar ve cep telefonları sistemlerinin mümkün bir çöküşünün engellenmesinin amaçlandığını belirtiyor.

Geçen hafta ABD Lideri Donald Trump’ın aldığı kararlaaralarında Huawei’nin de olduğu 70 kadar şirket kara listeye alınmış ve Google, Intel, Broadcom, Qualcomm üzere ülkenin önde gelen teknoloji şirketleri Huawei ile işbirliğini durduracağını açıklamıştı.

Başa dön tuşu