ABD Huawei muafiyetini 90 gün daha uzatabilir

Bu yılın Mayıs ayında ABD hükümetinin aldığı kararla ABD merkezli şirketlerin Çin merkezli Huawei ile iş yapması yasaklanmıştı. Lakin bu yasak 90 gün daha yürürlüğe konmadı ve özel bir mufafiyet getirildi. Son olarak 19 Ağustos’ta 90 gün daha uzatılan muafiyet kararının bir 90 gün daha uzatılacağı argüman ediliyor.

ABD Huawei muafiyetini 90 gün daha uzatabilir

Haber ajansı Reuters’in haberine nazaran bu muafiyet 90 gün daha uzatılacak. 19 Kasım 2019 tarihinde dolması beklenen müddetin yine uzatılması gündemde. İsimlerinin açıklanmasını istemeyen mevzuya yakın kaynaklar, planlanan uzatmanın bugün açıklanacağını söylediler. ABD Ticaret Bakanlığı, Huawei’yi ABD’li şirketlerin eser satmasının yasaklandığı listeye almasından kısa mühlet sonra, Huawei’nin Mayıs’ta Amerikan üretimi mallar satın almasına müsaade vermişti.

Yaşanan olaylar sonucunda Huawei Google tarafından kara listeye alınmış ve mevcut Huawei telefonlarında Google tarafından sevrislerin kullanımında bir sorun yaşanmazken, yeni çıkacak telefonlarda bu servislerin kullanımına müsaade verilmemişti. Huawei Mate 30 ailesi bu yüzden Google servislerinden yoksun bir formda kullanıma sunuldu. Bu modeller Türkiye pazarında da satışa sunulmadı.

Başa dön tuşu