ABD Huawei yasağını 90 gün daha erteledi

Mayıs ayında başlayan ve ABD’li şirketlerin Çin merkezli Huawei ile iş yapmasını engelleyen karar ticaret savaşını da başlatmıştı. Lakin bu yasak kararı hala devam eden işlerin engellenmemesi için 90 gün uzatılmıştı. İkinci sefer 19 Ağustos’ta uzatılan 90 günlük müddetin bitmesine saatler kala üçüncü uzutma da geldi.

ABD Huawei yasağını 90 gün daha erteledi

19 Kasım 2019 itibariyle 90 gün ek müddet verilen Huawei, ABD merkezli şirketlerle bu müddet zarfında çalışmaya devam edecek. ABD Ticaret Bakanlığı aldığı kararla şirketin lisansını 90 gün daha uzattı.

Öte yandan alınan kararın hala ABD’de bilhassa irtibat analında faaliyetleri bulunan Huawei için kıymetli bir adım olduğu düşünülüyor. Bilhassa bağlantı alanındaki altyapılarda ağır olarak kullanılan Huawei aygıtları yüzünden lisansın uzatıldığı kestirim ediliyor.

Ancak tüm bu gelişmelere karşın ABD hükümetinin Çin merkezli markayı ülkeden büsbütün çıkarmak için altyapıyı değiştirme ya da farklı markalara kaydırmak için adımlar attığı da biliniyor. ABD hükümetinin Huawei’yi engellemesinin altındaki en değerli sebep güvenlik açığına sebep olmaları ve Çin hükümeti lehine casusluk yaptığı argümanı. Bu argümanları reddeden Huawei ise bu üslup bir kanıtın bulunmadığını öne sürüyor.

Başa dön tuşu