ABD Semalarında Görülen Dev Barkodumsu Semboller Nedir?

Havadan bakıldığında ABD semalarında sıklıkla görülen bu dev semboller, hem Amerikan vatandaşlarını hem de dünya basınının ilgisini çekmeyi başarmıştı. Yakınına gidildiğinde bir anlam ifade etmeyen ancak havadan bakıldığında barkoda benzetilen bu dev semboller tam olarak ne işe yarıyor?

Amerika biliyorsunuz ki ismi uzaylılarla en çok anılan ülke. Bu yüzden orada gerçekleşen herhangi sıra dışı bir olay, aklımıza hemen uzaylıları getirebiliyor.

Aslında böyle düşünmekte pek de haksız sayılmayız, sonuçta 51. Bölge gibi yasaklı bölgeleri olan Amerika, doğal olarak pek çok insanı korkutabiliyor. Ancak merak etmeyin, bu dev semboller bunlarla alakalı değil.

Bu tuhaf sembollerin kökeni, Soğuk Savaş’a kadar gidiyor. “Peki Soğuk Savaş’la bu sembollerin ne alakası olabilir ki?” demeyin çünkü Amerika her türlü duruma kendini hazırlamış.

Yukarıdan bakıldığında eski bir uygarlığın kalıntıları gibi dursa da bu sembollerin asıl amacı ABD’nin hava keşif teknolojisini güçlendirmek içindi.

Amerika dev barkod

Soğuk Savaş gerginliğinin olduğu 1950’li ve 60’lı yıllarda lens kalibrasyonu için kullanılan bu semboller, genellikle düz bir beton veya asfalt üzerine kalın siyah veya beyaz boya kullanılarak oluşturulmuştu.

Bir basketbol sahasından daha küçük olan bu semboller, uçakların ve uyduların görüntüleme ekipmanlarının optik çözünürlüğünü test etmek için kullanılıyordu.

Amerika havacılık dev semboller

Geçmişe yönelik baktığımızda aslında inanılmaz mantıklı gelen bu durum, özellikle geliştirilen en zorlu uçakların (SR-71 Blackbird ve U-2 gibi) testleri sırasında epey işe yaramıştı.

Hava fotoğrafçılığı için farklı hızlarda ve irtifalarda hareket eden hava kameralarını test etmek, kalibre etmek ve odaklamak için bu semboller, o günlerin teknolojisinin vazgeçilmez bir parçasıydı.

Bu dev semboller, günümüz teknolojisinde artık işlevsiz ancak varlıkları hâlen devam ediyor.

Amerika dev barkod semboller

Özellikle eyaletlerin hava üslerinde bulunan semboller, uydu tabanlı gözetime geçilmesiyle beraber işlevsiz hâle geldi. Amerika, bu yapıları neden ortadan kaldırmıyor bilinmez ancak geçmişte olası bir savaşın patlak vermesi durumunda kendisini ne kadar hazırladığının en önemli göstergelerinden biri. 

Amerika’nın bu gizemli olayları bir ilk değil, daha önce de devasa okların ne işe yaradığını anlattığımız bir içerik yapmıştık:

Amerika dev beton ok

Amerika’nın Her Yerinde Bulunan Bu Dev Oklar Neyin Nesi? Hayır, Aklınıza Gelen O İlk Sebep Değil!

Hem bu yapıların hem de devasa beton okların Amerika’da kapladığı yüz ölçümünü bir düşünsenize. Ne kadar gereksiz yer israfı değil mi? Neyse, araştırmadan insanları korkutmayı seven sosyal medya teorisyenlerinin içeriklerine de konu çıkmış oldu. 🙂 

Amerika’ya dair diğer içeriklerimize göz atmak isterseniz aşağıdan ulaşabilirsiniz:

ABD Hükûmetinin, Yerlerini Herkesten Gizlediği Tavuk Çiftliklerinin Amacı Ne?

Bunlar Hep Amerika’nın Oyunu Yeğen: Hollywood Filmlerindeki Kötü Karakterler Neden Hep “Rus” Oluyor?

ABD’deki Trafik İşaretleri, Diğer Ülkelerde Kullanılanlardan Neden Çok Farklı? (Bunların da Her Şeyi Değişik!)

Amerika’da Bahşiş Kültürü Bizdekinin Aksine Neden Bu Kadar Yaygın? Vermeyeni Dışlıyorlar!

Amerika’nın Büyük Felaketlerde Kaçabilmek İçin Tasarladığı Kıyamet Uçağı’nın Benzersiz Özellikleri: Tam 3,5 Milyar Dolar Değerinde!

Amerika’daki Duruşmalar Neden Canlı Yayınlanıyor? Türkiye’de de Gerçekleşebilir mi?

Amerikalıların Kahvaltıda Neden Portakal Suyu İçtiğini Öğrenince “Kapitalizmin Kuklası Olmuşuz.” Diyeceksiniz

Amerika’nın Kanalizasyonlarında Adeta Fareler Gibi Yaşamaya İtilmiş Binlerce İnsanın Kurduğu Yer Altı Şehri

Dünyanın En Büyük Ekonomisine Sahip Olmasına Rağmen Amerika’da Neden Bu Kadar Çok Evsiz İnsan Var?

Başa dön tuşu