ABD’den Huawei kararında flaş gelişme

Osaka’da gerçekleştirilen ve Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı G20 Tepesi’nde ABD Lideri Donald Trump, ABD-Huawei ortasında yaşanan son olaylara dikkat çekti.

Özellikle Google’ın Huawei ile yola devam etmeme kararı ve lisansın iptal edilmesi kullanıcıların da başını bulandırmış, şirketin telefon pazarındaki geleceğinde büyük bir soru işareti belirmişti.

Ancak yaşanan son gelişmeler ABD’nin Huawei’ye karşı tutumunda olumlu tarafta net bir değişiklik yaptığını ortaya koyuyor. Geçtiğimiz günlerde Intel ve Microsoft tarafından Huawei’ye takviyenin süreceği duyurulurken, bugün ise ABD Lideri Donald Trump, hususla ilgili yaptığı açıklamada Amerika merkezli şirketlerin Huawei’ye ekipman satmaya devam edebileceğini açıkladı.

Trump, ‘ulusal güvenlik problemi’ oluşturacak bir durumun ortaya çıkmaması durumunda ABD merkezli şirketin Huawei’ye ekipman satışına devam edebileceğini belirtirken, aylardır süren büyük belirsizlik de böylelikle sona ermişe benziyor.

Trump, yaptığı konuşmada şu kelamları sarf etti: 

“Bunda bir sorun olmadığını söyledim. Amerikan şirketlerinin yaptığı ekipmanları satmaya devam edeceğiz. Bunları yapmak çok sıkıntı bir iş bu ortada.”

Her ne kadar Trump’ın bu açıklamasında Google’a bilhassa vurgu yapılmadıysa da Android lisans iptali durumunun ortadan kalkması kuvvetle olası görünüyor.

Başa dön tuşu