Açık alanların güvenliğinde yeni çözümler

Kullanım alanına nazaran farklılaşabilen, etraf müdafaa hudut çiti, toprak altı optik algılayıcılar yahut duvar üzerine monte edilebilen algılayıcılar, hareket sensörleri, radar, mikro dalga bariyerler üzere etraf güvenlik sistemleri, bu stil özel alanların fizikî sonlarının aşılmaya çalışıldığını tespit ediyor ve ilgili uyarıyı denetim merkezine ulaştırıyor.

Açık alanların güvenliğinde yeni çözümler

Günümüzde endüstriyel tesisler, küçük ve orta ölçekli fabrikalar, kurumsal şirketlerin merkez binaları, konut ve siteler üzere toplu ömür alanlarının etraf müdafaa muhtaçlığı artıyor. Hırsızlık ya da özel alan ihlali üzere durumlar kelam konusu olduğunda ise imdada birinci olarak etraf güvenlik sistemleri yetişiyor.

Çevre muhafaza hudut çiti, toprak altı optik algılayıcılar yahut duvar üzerine monte edilebilen algılayıcılar, hareket sensörleri, radar, mikro dalga bariyerlerden oluşan etraf güvenlik sistemleri, öteki sistemlerle entegre edilerek daha proaktif bir tahlilin tasarlanmasına imkan veriyor. İlgili alanda bulunan kameralar ile entegrasyon sağlanarak ihlalin yapıldığı bölgenin imgeleri denetim merkezi monitörlerine otomatik olarak yansıtılıyor, böylelikle ilgili vazifelinin yahut operatörün imajları anlık görmesi sağlanıyor.

Sensormatic ile etrafınız de güvende!

Güvenlik teknolojileri alanında, farklı kesimlere ve gereksinimlere yönelik tahliller geliştiren Sensormatic, etraf güvenliği kategorisinde de yenilikçi ve etraf dostu uygulamalarıyla dikkati çekiyor. Sensormatic’in etraf güvenlik sistemleri, gergi teli ikaz, gömülü, çit üstü ve radar sistemleri olmak üzere dört başlık altında toplanıyor.

Gergi teli ikaz sistemi

Bu sistem özel bir bölgeye müsaadesiz giriş ve çıkışları takip ediyor ve IP görüntü izleme sistemleri ve geçiş denetim sistemleri ile entegre çalışarak tam müdafaa sağlıyor. Sistem, sahip olduğu yazılım ile network ağı üzerinden öbür güvenlik sistemleri ile gerçek vakitli bilgi irtibatına imkan tanıyor.

Gömülü sistemler

Toprak altına uygulanan Gömülü Etraf Güvenlik Sistemleri; fiber optik kablolar sayesinde korunmak istenen hudut etrafındaki titreşimleri algılıyor. Bu sayede merkezde bulunan harita yazılımı üzerinde noktasal olarak alarmın geldiği bölgeyi tam olarak gösterebiliyor. Toprak altı fiber kablo hassasiyeti, bir insanın, bir aracın yahut hayvanın tabana uyguladığı basınç ve titreşimleri ayırt edebiliyor. Bu nedenle temelsiz alarm oluşmasının önüne geçiliyor.

Radarlar güvenliğin hizmetinde…

Bugüne kadar daha çok savunma sanayi, trafik, meteoroloji ve havacılık kesiminde karşımıza çıkan radarlar, fiyatlarının son kullanıcı için ulaşılabilir hale gelmesi sayesinde bugün standart etraf güvenlik bileşenlerinden biri haline geldi. Günümüzde özel mülkler, havalimanları, bilgi merkezleri ve hudut bölgelerinde mümkün tehlikeler radar sayesinde daha uzaktayken fark edilebiliyor. Radyo dalgalarıyla bölgeyi tarayarak, nesnelerin suratını, istikametini ve yerini belirleyen radarlar, güvenlik emelli kullanımlarda faal rol oynuyor.

Çit üstü sistemler

Alternatif güvenlik sistemlerinden farklı olarak güneş gücüyle de çalışabilen bu sistem ile bilhassa geniş alanlarda ve uzun metrajlı uygulamalarda alanda güç kablosu maliyeti ortadan kalkıyor. Güç tasarrufu da sağlayan bu sistemler hem heyetim hem de devreye alma süreçlerinde kolaylık ve vakit kazandırıyor.

Çit üstü etraf güvenlik tahlilleri şiddetli ortamlarda da düşüncesiz bir formda çalışabilmesiyle farklılaşıyor. -35 ile +70 derece ortasındaki her tıp ortamda çalışabilen eserler hem farklı coğrafyalar için hem de gündüz ve gece ortasında yüksek sıcaklık farklı olan alanlar için ülkü bir tahlil sunuyor. Solar güç kullanımı, kutuplara yakın Kuzey ülkelerinde dahi ek güç muhtaçlığı olmadan sürdürülebilir müdafaa sağlıyor. Kablonun rastgele bir noktadan kesilmesi ya da kopması durumunda tamir yahut değişim için ek kablo vasıtasıyla güvenlik sağlamaya devam ediyor.

Video izleme sistemleri ile entegrasyona da imkan tanıyan eserler, alarmın hangi noktadan geldiğini yerleşkenin haritası üzerinde operatöre gösteriyor. Alarmın geldiği bölgeye en yakın kamerayı tetikleyerek, imgeyi operatörün monitörüne getiriyor. Bu sayede operatör kaynaklı yanlışların önüne geçilerek, olaylara süratli müdahale ediliyor.

Başa dön tuşu