Akıllı telefon satışlarında inanılmaz bir düşüş yaşanıyor

Akıllı telefon pazarına bakıldığında datalar, son 10 yılın en makûs dördüncü çeyreğini geçirmiş durumda olduğu gösterdi. Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde %17 düşüş gözlemlenir iken yıl geneline odaklanıldığında oranın %11 olduğu meydanda.

Teknoloji dalının de taleplerindeki düşüşlerin tepede olmasının sebebinin öteki tüm bölümleri de etkileyen ekonomik kriz olduğu aşikâr çünkü son vakitlerin en ağır krizlerinden biri karar sürüyor. Gelir düzeyinin en düşükte olduğu gözlemlenen birçok bölüm var.

Akıllı telefon pazarında tren tabana çok yakın

Geçtiğimiz yılın dördüncü çeyrek tahlilleri incelendiğinde akıllı telefon pazarında satış sayısının 270 milyona yakın olduğu ve de yıllık düşüşünün %17 olduğu görülüyor. Buradan varılan sonuç ise son on yılın en makûs dördüncü çeyreğinin geçirildiği tarafında.

Teknoloji devlerinden Apple’ın ise bundan olumsuz istikamette etkilendiği pek söylenemez zira bu olumsuz ortama karşın pazar hissesinin yüzde 25 düzeyinde olduğu biliniyor bu da onu geçen yıl tıpkı periyottaki üzere önder pozisyonda olmasını sağlıyor. En büyük rakiplerinden olan Samsung’un ise 1 puan artış göstererek yüzde 20 Pazar hissesine ulaştığı görüldü. Üreticilerde Çin tarafına bakıldığında ise periyotta geriye gittikleri ortada.

Sevkiyatlar kelam konusu olduğunda ise dataların söylediği, 2022 yılının çoğunluğunda 1.2 milyarın altında sevkiyatın gerçekleştiği ve bunun yüzde 11 düşüş ile yaşandığı istikametinde. Apple %19 toplam pazar hissesi düzeyine yükselirken Samsung’un toplam pazar hissesi düzeyinin %22’ye yükseldiği görülüyor. Çinli üreticilerin ise bu alanda da düzeyi yıl genelinde düşüş trendine sahip.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu