Apple CEO’su Tim Cook kendi maaşını neden düşürdü! Gerçek ortaya çıktı

Amerikalı teknoloji devinin unutulmaz CEO’su ve kurucusu Steve Jobs’tan sonra CEO’luk koltuğuna oturan Tim Cook Apple bünyesine 1998 yılının Mart ayında katılmıştı. Steve Jobs’ın kanser tedavisi için birinci kere misyondan süreksiz olarak ayrıldığı 2004 yılında 2 aylık müddet için Apple CEO’luğu yapan Tim Cook, 2009 yılında da bir sefer daha emsal bir nedenle yeniden kısa periyodik üst seviye yöneticilik misyonunu üstlenmişti.

Tim Cook’un uzun periyotlu CEO’luk misyonu ise 2011 yılının Ocak ayında başladı ve 12 yıldır aralıksız devam ediyor. Bu mühlet zarfında maaşıyla pek çok kere gündeme gelen ünlü isim, 2021 yılında Apple paylarından ve ek tazminatlardan 98,7 milyon dolar gelir elde etmiş, 2022 yılında ise bu meblağı 99,4 milyon dolara çıkarmıştı.

Apple CEO’su Tim Cook kendi maaşını neden düşürdü! Gerçek ortaya çıktı

Bununla birlikte 2022 yılının şirket için çok parlak geçmemesi ve bilhassa şirket paylarının borsada %20’ye varan oranda paha kaybetmesi sonrası, Tim Cook’un maaşı hissedarlar tarafından sorgulanır hale gelmişti.

Bu durumun bir sorun olarak ortaya çıkmasını istemeyen Tim Cook 2023 yılı için idare şurasına maaşının %40’ının kesilmesini istediğini belirtti. Bu talebin kabul edilmesiyle birlikte yeni yılda ünlü CEO’nun geliri 50 milyon doların altına inebilir lakin idare konseyinin da bu fedakarlık karşısında Tim Cook’a verilen payda %50’lik artış yaptığını da belirtelim.

Başa dön tuşu