Apple DMA nedeniyle değişikliğe gidiyor

Avrupa Birliği, Dijital Pazarlar Yasası (kısaca DMA) ile teknoloji şirketleri için yeni sonlar çiziyor, bu nedenle Apple’ın büyük planları var.

Son aylarda Dijital Piyasalar Yasası (DMA) yasasının kabul edilmesiyle birlikte Avrupa Birliği, Avrupa merkezli teknoloji dalında yahut antitröst yasası için sağlam bir temel oluşturmak istiyor.

2023 yılında büsbütün faaliyete geçmesi beklenen yeni periyot, nitekim çok büyük değişiklikleri gerektiriyor. Burada detayları verilen Dijital Piyasalar Yasası, akıllı telefonlar üzere aygıtlarda üçüncü taraf uygulama pazarlarının kullanımı için değerli kapılar açmaktadır. Bu nedenle Apple artık iOS işletim sistemi üzerinde App Store dışındaki uygulama marketlerine ve App Store dışından uygulama yüklenmesine müsaade vermelidir.

Bugün Bloomberg haberine nazaran şirket bu tıp planlara faal olarak dahil oluyor. iOS 17 ile yalnızca Avrupa’da beklenen atılım, iPhone ve iPad’lerin kapılarını herkese açıyor ve App Store zorunluluğunu ortadan kaldırıyor.

Bu planı hayata geçirmek için çok emek verdiği bildirilen teknoloji devinin, bu mevzuda birtakım çalışanlarından pek şad olmadığı bildiriliyor. Apple, App Store dışından yapılan indirmelerin inançlı olmayan uygulamaları tüketicilerin aygıtlarına getirebileceğini ve kapalılıklarını tehlikeye atabileceğini savunuyor. Fakat şirketin Avrupa’da satış yapmaya devam etmesi için kanunlara uyması gerektiğinden, büyük bir ekosistem değişikliği kapıda.

Apple’ın bu yeni altyapı için çok önemli güvenlik tedbirleri planladığı ve App Store dışından uygulamaların birtakım mecburî ihtiyaçları karşılaması gerektiği bildiriliyor. Bu bilgiler birebir vakitte App Store’a alternatif uygulama pazarlarının çok katı ihtiyaçları olduğu ve Apple’ın bu pazarlardan kar elde etmek istediği gerçeğini de gözardı etmemek gerek.

Peki siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Kaynak: İndir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu