Apple, iPhone üretimini Çin dışına taşıma planlarını hızlandırıyor

Apple, iPhone üretimini Çin dışına taşımak ismine planlarını hızlandırıyor. Süreç, beklenenden çok daha kısa müddet içerisinde tamamlanacak.

Çin, Apple’ın değerli eserlerinin birçok için üretim tercihi. Fakat yıllar içinde ülkede yaşanan sıkıntılar şirket için sorunların artmasına neden oldu. Bu tablo karşısında ise Apple, Çin dışına çıkma planlarını hızlandırdı.

Apple Çin’den çıkacak

The Wall Street Journal’ın (WSJ) haberine nazaran Apple gözünü başka Asya ülkelerine dikti. Teze nazaran şirket, üretimi Hindistan ve Vietnam’a taşımak istiyor. Raporda, Apple yöneticilerinin üretimi Çin’de yapmanın risklerini uzun müddettir bildikleri fakat buna karşı rastgele bir şey yapmadıkları belirtildi. Çin’in Apple’a çalışkan bir iş gücü, siyasi istikrar ve eserleri için geniş bir pazar sağladığı kaydedildi. Fakat Foxconn fabrikasında virüse karşı yaşananlar, Apple için bardağı taşıran son damlalar oldu.

Analist Ming-Chi Kuo, Apple’ın Hindistan’da iPhone’ların %40-45’ini üretmeyi planladığını söyledi. Bu ortada, Vietnam’ın AirPods, Apple Watch ve MacBook modelleri üzere öteki eser serilerinde daha fazla üretimi üstlenmesi bekleniyor.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu