Apple’da neler oluyor? iPhone üretimi durduruldu

iPhone üretimiyle sık sık gündeme gelen Foxconn, protestolar yüzünden güç anlar yaşıyor. Gelen son bilgilere nazaran iPhone üretimi durdu.  

Akıllı cep telefonu dünyasının dev ismi Apple, geçtiğimiz haftalarda sunulan iPhone 14 ile yeni bir düzey belirlemiş oldu. Ama şirket, seri üretim sürecinde pek çok sorunla karşı karşıya kaldı ve elde edilen bilgilere nazaran kelam konusu sıkıntılar hala devam ediyor.

Foxconn, üretimi durdurmak zorunda kaldı

Apple’ın başkan fabrikalarından Foxconn’da her geçen gün farklı olaylar yaşanmaya devam ediyor. Bilindiği üzere Çin, “koronavirüse karşı sıfır tolerans” siyasetini benimsemiş ve hala de bu mantıkla devam ediyor. Bu siyaset karşısında pek çok fabrika üretimlerini durdurmak zorunda kalmıştı. Çin’e bağlı oluşuyla bilinen Apple, protestolar nedeniyle büyük bir üretim sorunu yaşıyor.

Geçtiğimiz ay içerisinde de koronavirüs nedeniyle üretimlere orta verilmişti. Durum bu türlü olunca da iPhone 14 üretimi sekteye uğramıştı. Bu süreçte oluşan açığı kapatmak için, emekçilerin tatil döneminden evvel üretim çizgisinde kalmaları talep edildi lakin çalışanlar bu duruma reaksiyon gösterdi. 

Çalışanların reaksiyonu karşısında geri adım atmayan şirket için artık durumlar daha da zorlaştı. Foxcoon, çalışanların protestosu ile karşı karşıya kaldı.

Foxconn’da protesto

Fabrika yaşanan gecikmeleri telafi etmek için ağır çalışma performansı istiyor ve bu durumda çalışanlar konuta gitmeden gece gündüz çalışmak zorunda kalıyorlar. Bu durum karşısında protesto yapan çalışanlar, dozu her geçen gün artırıyor. Hatta çalışanlar pek çok sefer polisle karşı karşıya kalmak zorunda kaldı. Bunun yanı sıra elde edilen bilgilere nazaran fabrikanın güvenlik vazifelileri, yatakhaneden kaçmak isteyen şahısları yakalayıp şiddet uyguluyor.

Olaylar bu halde seyrederken Apple’ın ne yapacağı merak ediliyor. Apple, bu üzere bir süreçte daha evvel Çin’deki fabrikalarına standart modelleri iPhone 14 ve 14 Plus üretimini durdurması için talimat verip, yalnızca iPhone 14 Pro modelini üretmeye devam etmişlerdi. Lakin Pro modele gösterilen talep son derece ağır oldu ve üretimde yalnızca bu fabrikada yapılıyor. Apple’un bu kuvvetli süreç içerisinde ne üzere bir tahlil bulacağı merak edilirken, çalışanlar her geçen gün uygulanan muameleyi daha sert bir biçimde protesto ediyor.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu