ARM: Huawei ile işbirliğimizi durduruyoruz

Son vakitlerde elde ettiği satış sayıları ile akıllı telefon pazarına damgasını vurmayı başaran Huawei telefonlar, bildiğiniz üzere bir mühlet evvel ABD pazarından kara listeye alınmıştı. Bu doğrultuda Android lisansı iptal edilen Huawei’ye bir darbe de İngiliz çip dizayncısı ARM’den geldi. Bugün BBC’de yayımlanan haberde ARM’nin, Huawei Kirin işlemciler için olan etkin kontratları ikinci bir emre kadar askıya alacağı ortaya çıktı.

ARM: Huawei ile işbirliğimizi durduruyoruz

Gelen bilgilere nazaran İngiliz çip dizayncısı ARM, ABD’deki ticari kısıtlamaları göz önünde bulundurarak, Huawei ve ona bağlı tüm kuruluşlar ile olan etkin mukavelelerin durdurulması talimatını verdi. Konuya ait bir kıymetlendirme yapan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir analist, ARM’in bu atağını uzun vadeli olması halinde Huawei’nin faaliyetleri için “üstesinden gelinemez” olarak niteledi. Birebir analist, Huawei’nin birçok telefon modelinin şu anda ARM’in teknolojisi ile inşa edilmiş çiplere sahip olduğunu ve bunlar için lisans fiyatı ödediğini kaydetti. Ayrıca  bu atağın Huawei’nin kendi çiplerini geliştirme çalışmaları başlatmasında büyük rol oynayacağını söz etti.

ARM çipleri  akıllı telefonlarda büyük role sahip

İngiliz çip dizayncısı ARM, 1990’da kurulmuş ve 2016’da Japon telekom devi Softbank tarafından satın alınmıştı. ARM bilgisayar işlemcilerini kendisi üretmiyor, yarı iletken teknolojilerini diğerlerine lisanslıyor. Birtakım durumlarda, üreticiler işlemcilerin komutları nasıl ele aldıklarını belirleyen, yalnızca ARM mimarisini yahut “komut takımları”nı  lisanslıyor. Böylece çip üreticilerine kendi dizaynlarını özelleştirme konusunda daha fazla özgürlük sağlıyor. Bu prototiplerin çip üzerinde bir sistem olarak tarifini oluşturmak için hâlâ bellek ve telsiz üzere başka ögelerle birleştirilmesi gerekiyor. Bu demek oluyor ki; Samsung Exynos, Qualcomm Snapdragon, Apple A11 ve Huawei akıllı telefonlarda çalışan çip duyduğunuzda, kelam konusu teknoloji ARM’ye aittir.

Özet olarak; Google’ın Android lisansını iptal etmesinden sonra kendi işletim sistemini geliştirmeye başlayan Huawei, bugünkü yaşanan gelişmeden sonra Kirin işlemcilerinde HiSilicon ve ARM mimarisini kullanamayacak. Bu gelişmeden sonra, tüm gözler Huawei Mate 30 serisine güç verecek olan Kirin 985 işlemcisine çevrildi. Lakin, bu kısımda şirkete yakın kaynaklarca aktarılan bilgilere göre Huawei‘nin Kirin 985 için gerekli olan tüm lisans ödemelerini yapmış olduğunu da ayrıyeten belirtelim.

Başa dön tuşu