BAE ToTok’la telefonlara sızdı!

ToTok isimli taşınabilir iletileşme uygulamasının Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından istihbarat faaliyetleri kapsamında kullanıldığı argüman edildi.

New York Times’ta (NYT) yer alan habere nazaran, “arkadaşlar ve aileyle mesajlaşmanın inançlı yolu” olarak lanse edilen uygulama, yüklendiği telefonlardaki bilgileri toplayarak BAE’nin istihbari hedefleri doğrultusunda kullanılıyor.

Mobil iletileşme ve ileti yazılarını renklendirme uygulamasının, kullanıcıların tüm sohbet, ses ve imgelerinin takibini yaptığını sav eden NYT, casusluk faaliyetinin gerisinde Breej Holding isimli şirket ile Abu Dabi merkezli siber istihbarat ve hack firması DarkMatter’ın bulunduğunu açıkladı.

ToTok, sanal marketlere birkaç ay evvel sunulmuş ve dünya çapında milyonlarca kişi tarafından indirilmişti. Öte yandan App Store ve Google Play, uygulamayı listelerinden kaldırdı. Fakat uygulama, kullanıcıların telefonlarından silinmedikçe çalışmaya devam ediyor.

Breej Holding’den mevzuyla ilgili bir açıklama yapılmadı.

DAHA EVVEL IPHONE’LARI HACKLEMİŞTİ

Birleşik Arap Emirlikleri için çalışan eski ABD istihbarat operatörleri, daha evvel ileri teknoloji casusluk aracıyla ülkedeki aktivist, diplomat ve yabancı başkanların iPhone’larını hacklediğini itiraf etmişti. Karma olarak isimlendirilen siber aracın, Körfez ülkesi BEA’de 2016’dan beri yüzlerce maksadın izlenmesini sağladığı, telefonları hacklenen ve izlenen şahıslar ortasında eski Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Katar Buyruğu Pir Temim bin Hamed Al Sani, Nobel Barış ödüllü Yemenli insan hakları aktivisti Tevekkül Karman ve Müslüman Kardeşler hareketininden isimlerin de olduğu kaydedilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu