Bir ayda dört kripto milyarderi öldü! Tesadüf mü?

Kripto para borsalarının çökmesi, kripto CEO’larının ya tutuklanması ya da kaçması ve her yerde fiyatların artmasıyla, kripto para ünitesi dalı epey aksaklıkla karşı karşıya üzere görünüyor, en yenisi kripto milyarderlerinin gizemli vefatları.

Bir ayda dört kripto milyarderi öldü! Tesadüf mü?

Twitter etkileyicisi Wall Street Silver tarafından 9 Ocak’ta paylaşılan bir Kalkine TV görüntüsünde belirtildiği üzere, Ekim ayı başlarında Nikolai Mushegian’dan başlayarak, bir aydan kısa bir müddet içinde dört kripto milyarderi kuşkulu şartlar altında vefat etti.

MakerDAO’nun kurucusu

Tesadüf yapıtı, kripto kredi platformu MakerDAO’nun kurucu ortağı ve stablecoin konseptinin kilit mimarlarından biri olan Mushegian, istihbarat teşkilatlarının plan yaptığını tweetledikten birkaç saat sonra San Juan, Porto Riko’da bir plajda meyyit bulundu.

The New York Post tarafından aktarılan kaynaklara nazaran, polis şu anda onun vefatını bir cinayet olarak görmemesine ve cesedinin bulunduğu bölge dalgalanmalarla ünlü olmasına karşın, Mushegian büsbütün giyinik halde bulundu ve cüzdanı hala üzerindeydi.

Kripto komisyoncusu

Ardından, 22 Kasım’da, İspanya’nın kripto para dolandırıcılığına yönelik en büyük soruşturmasının ortasında olan komiteci Javier Bosca, İspanya’nın tatil beldesi Estepona’daki bir otelin beşinci katından atlayarak intihar etmiş üzere görünürken meyyit bulundu.

İlginç bir formda, Biosca’nın mevti, 1 milyon avroluk kefaletle hür bırakılmasından yalnızca üç hafta sonra meydana geldi ve birebir vakitte, argüman edilen Ponzi planından etkilenen yatırımcılar ortasında yer alan Endülüs’te yerleşik tehlikeli Rus ve Rumen gangsterlerle temas kurmaya başladı.

Amber Group’un kurucusu

Biosca’nın cesedinin bulunmasından sadece bir gün sonra, kripto şirketi Amber Group’un kurucu ortağı ve finans devleri Morgan Stanley ve Goldman Sachs’ın eski çalışanı Tiantian Kullander’in “uykusunda” öldüğü ve gerçekte ne olup bittiğine dair bir tartışmayı ateşlediği bildirildi.

Mushegian ve Biosca’nın vefatlarına ek olarak, “Tiantian’ın mevt nedeni” ve “Tiantian vefat nedeni” dahil olmak üzere en çok aranan sorgularla olayla ilgili soruları gündeme getiren, iddiası net pahası 3 milyar dolar olan kripto hükümdarının vefatının beklenmedik tabiatıydı. “Tiantian’ın hangi hastalığı vardı?”

Libertex kafası

25 Kasım’da Rus kripto milyarderi Vyacheslav Taran, İsviçre’nin Lozan kentinden Monako’ya uçarken pilotuyla birlikte Fransa’da bir helikopter kazasında öldü ve ikinci yolcunun son anda iptal etmesi kimilerine tuhaf geldi.

Taran, tıpkı ismi taşıyan kripto ticaret platformuna sahip yatırım şirketi Libertex Group’un kurucu ortağı ve lideriydi ve Ukraynalı haber ajansı Unian’ın Rus istihbaratıyla bağları olduğunu argüman ettiği çok uluslu bir toptan döviz profesyonelleri kümesi olan Forex Club’ın kurucusuydu.

Bu kripto milyarder ölümlerinin rastlantısal zamanlamaya sahip bir dizi şanssız olaydan diğer bir şey olup olmadığı yahut perde gerisinde daha uğursuz bir şey olup olmadığı şimdi açıklanmadı, fakat öyküleri yeniden de bir tartışma ve komplo teorileri kaynağı olmaya devam ediyor.

Başa dön tuşu