Bulut teknolojileri lojistik sektörünü geleceğe taşıyor

Buluttan güç alan dijital platform eTA sayesinde sisteme kayıtlı 150 binden fazla kamyon ve TIR, elektronik ihaleleri anında cepten takip ediyor, siparişten nakliye teslime kadar tüm lojistik operasyonlar inançla yürütebiliyor. Platform,  European Business Awards’ta “Müşteri ve Pazar Odaklılık” kategorisinde 2019 yılı Avrupa birincisi seçildi.

Bulut teknolojileri lojistik dalını geleceğe taşıyor

E-ticaretin yıllık %42 üzere bir süratle büyüdüğü ülkemizde, lojistik de birçok dal üzere dijital dönüşüm çağını yaşıyor ve teknolojik yatırımların yararı kısa müddette kendini hissettiriyor. Tüm dünyada güçlü rekabetin yaşandığı lojistik kesiminde, kurumlar en tesirli müşteri tecrübesini yaşatmak, dijital dünyanın gerisinde kalmamak, operasyonlarını süratli ve verimli hale getirmek için yeni yollar arıyor. Bu vizyonla Borusan Lojistik, alanındaki uzmanlığını dijital teknoloji yatırımları ile birleştirerek eTA’yı geliştirdi.

Şoförler cep telefonundan e-ihaleye giriyor

Borusan Lojistik, Türkiye’nin birinci ve tek dijital lojistik platformu eTA ile süratli tedarik, hakikat fiyat, süratli teklif, anında ödeme, 7/24 araç takibi, vaktinde teslimat ve anında raporlama üzere verimli hizmetler sunarak rakiplerinden farklılaşıyor. Platformdaki sürücüler, yük sahiplerinin beklentisini eksiksiz karşılayan bir tedarikçi havuzuna dâhil oluyor. Araçların başlangıç ve uğrak noktalarına varışlarını takip imkânı sağlayan eTA üzerinden, yük ve sevkiyatların tümü teslim noktasına itimatla ulaştırılıyor. Microsoft Azure altyapısıyla kurulan ve modernize edilen platform hem günlük operasyonları hem de uygulama güncellemelerini çok kolay bir formda yönetmeyi sağlayan bulut ortamında hizmet veriyor. Sistemde seferlerin tüm etapları yük sahibi müşteriye bir portal üzerinden sunuluyor. Yük ve araç hareketlerinin online olarak izlenebilmesini de sağlayan sistem bünyesinde, gerçekleşen her bir sefer için taşınabilir ortamda bir e-ihale oluşturuluyor. Cep telefonuyla epeyce kolay bir kullanım sağlanan platformda, sadece 2019’un Ağustos ayında, 6.218 kamyoncu ihalelere katıldı ve 38.083 sayıda sefer yapılarak alınan siparişler ve sevkiyatlar inançla teslim edildi. 

Microsoft Azure ile güçlenen süratli, kesintisiz, verimli operasyonlar

Yük sahiplerini olağan dışı tesirlerden koruyup öngörülebilir ve sürdürülebilir maliyet yapısı sunan, kamyonculara ise işler ortasındaki boş vakti ve fazladan kilometreleri azaltarak en uygun yükü seçme imkânı tanıyan eTA Platformu gücünü buluttan alıyor. 

Platform büsbütün Microsoft Azure bulut tahlilleri üzerinde çalışıyor ve Azure’un sunduğu SQL Database & PowerBI, Blob Storage ve Application Insights üzere servislerle malların pazara sürülme mühleti kısalıyor, yük sahipleri esnek ve muhtaçlığa nazaran süratli, kolay ölçekleme yapabiliyor. Sağlanan finansal tasarrufla taşıyıcılar, yük sahiplerine daha uygun fiyatla hizmet verebilme imkânına kavuşuyor. Tekrar Azure’un sunduğu imkânlar sayesinde sisteme yapay zekâ ve makine öğrenmesi araçlar ve uygulamalar entegre edilebilecek. Böylelikle kısa müddette müşteri memnuniyeti ve verimlilik artışı hedefleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu