Çin’den de milli yazılım ve donanım hamlesi geldi

ABD ile Çin ortasındaki ticaret gerginliği yeni bir alana daha sıçradı. Çin hükümeti aldığı bir kararla devlet dairelerinde yabancı bilgisayar ve yazılım eserlerinin kullanımını yasaklıyor.

Çin’den de ulusal yazılım ve donanım atılımı geldi

Geçtiğimiz günlerde Rusya’da alınan bir karar ile ülkede satılan elektronik aygıtlarda Rusya menşeli yazılım mecburiliği getirilmişti. Buna benzeri bir karar (sebebi farklı olsa da) Çin’de de alındı. Buna nazaran hükümet kurumlarında yabancı bilgisayar ve yazılım kullanımı yasaklanıyor.

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi tarafından alınan karara nazaran devlet daireleri ve kamu kurumlarında üç yıl içinde yabancı yazılım ve bilgisayar ekipmanlarının kullanımına son verilecek.

Alınan bu karar HP, Dell ve Microsoft üzere ABD merkezli şirketleri direkt etkiliyor. Bu markalar için Çin’in değerli bir pazar olduğu bilinen bir gerçek. Çin’de eserlerini satamayacak olmaları bu şirketlerin için büyük bir felaket manasına geliyor.

Öte yandan alınan kararın tek sebebinin ABD-Çin ticaret gerginliği olmadığı da argüman ediliyor. Bu kararın bir sebebi de Çin’in yerli yazılım ve donanım üreticilerini destekleme uğraşı ve yerli üreticileri teşvik etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu