DASK Tarafından Depremzedelere Yapılacak Ödeme Miktarı

Büyük yıkımın olduğu 10 ilimiz için çalışmalar sürüyor. Enkaza dönüşen binaların önemli bir kısmı ise DASK tarafından sigortalanmış durumda. Peki DASK ne kadar ödeme yapacak?

Daha yolumuz uzun, enkazın altından çıkaracağımız çok sayıda insan bizlerden bir umut ışığı bekliyor. Sonrasında ise tüm ülke olarak yaralarımızı sarmaya başlayacağız. Elbette bu noktada en önemli kişiler bu depremde yakınlarını, evlerini, eşyalarını kaybeden depremzede vatandaşlarımız. 

DASK (Doğal Afet Sigortalar Kurumu), şu ana kadar 30 binden fazla hasar ihbarı olduğunu ve ödeme kapasitelerinin 117 milyar TL olduğunu söyledi. Elbette işin özünde herkes DASK’tan kaç bin TL’lik yardım alacağını merak ediyor. 

DASK’ın 2023 yılı için belirlediği ücret ne kadar?

DASK

DASK, 2022’nin sonlarında yayınladığı 2023 yılı için belirlenen “Zorunlu Deprem Sigortası” tarifesine göre betonarme yapılar için inşaat birim metrekare başına 3016 TL ödeme yapacak. Bir mesken için yapılacak maksimum ödeme tutarı ise 640 bin TL olacak. Bu hesaba göre 120 metrekare olan bir ev için 361 bin 920 TL ödeme yapılması gerekiyor.

Eğer metrekare daha büyükse ve toplam maliyet 640 bin TL’nin üzerine çıkarsa bu artış için herhangi bir ödeme yapılmayacak. Yani her bir mesken için en fazla 640 bin TL ödenmiş olacak. 

Kahramanmaraş depreminde evi yıkılanlara DASK ödemeleri başladı.

Kahramanmaraş depremi

Türk Reasürans & Doğal Afet Sigortaları Kurumu Genel Müdürü Selva Eren, şu ana kadar 30 binden fazla hasar ihbarının işleme alındığını açıkladı. Bununla birlikte depremin üzerinden 24 saat geçmeden ilk hasar ödemelerinin de gönderildiğini belirtti. 

Eren, 10 Şubat itibariyle biriken deprem fonlarının 23 milyar TL seviyesinde olduğunu belirtti. Eren’in yaptığı açıklamaya göre sigortacılık tekniği çerçevesiyle eklenen reasürans koruması da dahil olduğunda toplamda 117 milyar TL’lik ödeme kapasitesi bulunuyor.

Reasürans koruması ne demek?

Reasürans

Reasürans koruması, en basit haliyle “risklerin paylaşılması” olarak özetlenebilir. Bu koruma, İşin özünde bir sigorta kurumu olan DASK’ın da kendini başka şirket ve kurumlara sigortalatması anlamına geliyor. Biz kullanıcıların evimizi sigortalamak için DASK’a ödediğimiz paranın bir kısmı başka bir firma tarafından sigortalanıyor. Bu sayede anlık olarak daha fazla nakit akışına ulaşılmış oluyor.

Kahramanmaraş merkezli bu deprem, ülkemizin ve dünyanın gördüğü en büyük felaketlerden biri. Amacımız ise binaların içerisinden kurtarabileceğimiz en yüksek sayıda insanı kurtarmak. Sonrasında ise bizi başka bir süreç bekliyor. Bu enkazlar kaldırılacak ve umuyoruz ki önceki hataların tekrarlanmayacağı sağlamlıkta, artık çocuklarımızı betonun içerisinden çıkarmak zorunda kalmayacağımız yeni yuvalar inşa edilecek. 

Kahramanmaraş’taki deprem ile ilgili detaylar için:

Bazı Depremler Neden Açıklanandan Daha ‘Şiddetli’ Hissedilir?

Deprem Bölgesinden Uydu Görüntüleri Paylaşıldı: Yıkımın Boyutunu Gözler Önüne Seriyor!

AFAD ve Kızılay İçin Kripto Para Bağış Hesabı Açıldı! Depremzedeler İçin Toplam Kripto Para Yardımı 3 Milyon Doları Aştı!

Emniyet: Deprem Sonrası Provokatif Paylaşım Yapan 14 Kişi Tutuklandı

Okullar 1 Hafta Daha Tatil Edildi: Üniversitelerde Eğitim İkinci Bir Duyuruya Kadar Ertelendi!

Kaynak :
https://dask.gov.tr/upload/basin_bultenleri/2022/DASK_TeminatlarGuncelleniyor_BB.pdf

Başa dön tuşu