Deprem’de can kurtaran bireysel iletişimi önerileri!

Bursa ve İstanbul’dan hissedilen bir sarsıntı meydana geldi. Saat 16:37 sularında meydana gelen depremin merkez üssü marmara denizi, silivri açıklığında, 4,7 büyüklüğünde ve 7 km derinliğinde gerçekleştiği açıklandı. Zelzele yaklaşık 20-30 saniye kadar sürdü.

Biz de bu manada zelzele anında yararlı olacağını düşündüğümüz iletişim tekliflerini sizler için bir ortaya getirdik.

İşte deprem’de can kurtaran ferdî irtibatı teklifleri;

Acil bir durum olmadığı sürece operatörler üzerinden sesli bağlantısı (baz istasyonu kapasitesini doldurmamak için) kullanmayın.

Örneğin; rehberinize girip A’dan Z’ye herkesi arayarak, sarsıntı oldu, hissettin mi vb. aramalar yapmayın. Zira sizin üzere yüzbinlerce kişinin arama yapması, sarsıntı sonrasında, birtakım bağlantı operatörlerinin sunduğu hizmetlerin kesintiye uğramasına sebep olabilir.

Yine emsal halde genel internet ağ trafiğini yavaşlatmamak ismine oyun, görüntü, vb sürat gerektiren faaliyetlere son verin. Zira internet trafiği o an tahminen de hayat kurtarmak üzere çok daha değerli şeyler için kullanılmaya çalışılıyor olabilir.

Mümkünse, internet hizmetinizi (şifrelerini kaldırarak) paylaşınız. Zira bulunduğunuz yerlerdeki öteki beşerler internet temasınızdan faydalanabilir. Tahminen de davranış bir hayat kurtarmanızı bile sağlayabilir.

Not: Bilinmeyen bireylere internetinizi açmanız, arka niyetli siber ataklara karşı sizi savunmasız bırakır mı emin değiliz.

Başa dön tuşu