Doğru bilgisayar ve yazılım seçimi 

Toplumun her alanından, tüm teknoloji kullanıcıları için gerçek işlemci, donanım ve yazılım yanı sıra, sürat, güç, güvenlik, tasarım üzere kavramlar; teknolojiyi üretenlerin yöneteceği geleceğin dünyasında büyük avantaj sağlayacak.

Doğru bilgisayar ve yazılım seçimi 

Yeni yılla birlikte Türkiye, gelecek amaçlarına bir adım daha yaklaşırken; teknolojiyi üreten tarafta yer alarak “teknoloji toplumu” olabilmek de büyük değer kazanıyor. Bu ortak gayenin paydaşları olan kurumlar, iş insanları, öğrenciler, gamerlar ve toplumsal medya fenomenleri başta olmak üzere tüm teknolojiseverlerin ortak isteği de daha süratli, güçlü, inançlı, estetik ve yüksek performanslı bilgisayarlar.

Bu noktadan hareketle, Avrupa’nın açık orta bir numaralı elektronik perakendecisi MediaMarkt, tarafından düzenlenen panelde bir ortaya gelen Türkiye’nin dijital dönüşümüne öncülük eden Microsoft Türkiye, Intel ve başkan teknoloji şirketi Lenovo; tüketicilere inançlı ve yüksek performanslı bilgisayarda gerçek tercihin şifrelerini verdi. MediaMarkt Türkiye İcra Konseyi Lideri Yenal Gökyıldırım moderatörlüğünde gerçekleştirilen panele, Microsoft Ortadoğu ve Afrika Tüketici Kanalından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Halil Gökoğlu, Intel META Perakende Satış Yöneticisi Ali İstek Küçük ve Lenovo Türkiye Genel Müdürü Emre Hantaloğlu katıldı.

Panelin açılışında konuşan MediaMarkt Türkiye İcra Heyeti Lideri Yenal Gökyıldırım, günümüzde bilgisayarların gündelik ömrün ayrılmaz bir kesimi haline geldiğini vurguladı. “Bilgisayar artık hem bir mecburilik hem de cümbüş ve keyif aracı. Teknolojik dönüşümde hakikat yerde olabilmek ismine daha güçlü, inançlı, süratli, estetik ve yüksek performanslı aygıtlara yönelmek gerekiyor. Biz de bugün her biri kendi alanında uzman olan iş ortaklarımızla bunun prosedürlerini konuştuk” dedi. Gökyıldırm, MediaMarkt’ın, iş ortakları Microsoft, Intel ve Lenovo ile birlikte düzenlediği kampanyalarla en ileri işletim sistemini, en gelişmiş işlemciyi yeniden en emniyetli bilgisayar markalarından biri ile teknolojiseverlere sunduğunu kelamlarına ekledi.

Intel 2020’ye yeniliklerle girecek

Intel META Perakende Satış Yöneticisi Ali İstek Küçük ise konuşmasında, 2020 yılında pek çok alanda yeniliklerle tüketicilerin karşısında olacaklarını söyledi. “Ülkemizin 2023 gayeleri ortasında bulunan dijital dönüşüm ve teknolojik ilerleme ismine, kodlama, programlama, bilginin işlenmesi ve tahlil edilmesi, 3 boyutlu tasarım, yapay zeka, objelerin interneti üzere alanlarda üretici olabilmek; geleceği şekillendirmek ismine çok önemli” diye konuşan Küçük, bilgisayarların bu alanda üretim yapabilmek için yegane araç olduğunu söyledi. Küçük, Intel olarak Türkiye’de, kodlama çalışmalarına takviyesi sürdüreceklerini ve Esport alanında gelişmeye devam edeceklerini tabir etti.

“Tüketen değil üreten tarafta yer almalıyız”

Panelde konuşan Lenovo Türkiye Genel Müdürü Emre Hantaloğlu, “Lenovo olarak bilhassa kullanıcının tüketen tarafta değil, üreten tarafta olması için yatırımlar yapılması gerektiğine inanıyoruz. Bu doğrultuda bilhassa çocukların teknolojiyi öğrenmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi. TEGV ile Diyarbakır Ergani’de ve İzmir Gümüşpala’da “Tasarım ve Marifet Atölyesi” ismi verilen teknoloji sınıfları açtıklarını hatırlatan Hantaloğlu, 2020’de bu sınıfları artırmayı hedeflediklerini söyledi. Hantaloğlu, “Gençlere son teknolojiyi sunduğumuz oyun alanları yaratmayı da sürdürüyoruz. Beşiktaş Jimnastik Kulübü iş birliğiyle Vodafone Park’ta açtığımız “Lenovo Game On” oyun alanında en son teknolojileri sunuyoruz. Oyun pazarı tüm dünyada süratle büyürken, ülkemizde oyun geliştiricilerin desteklenmesi istikametindeki yatırımlar tüketen tarafta değil üreten tarafta olmamıza büyük katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

Microsoft Windows 10 konusunda farkındalığı artıracak

Microsoft Ortadoğu ve Afrika Tüketici Kanalından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Halil Gökoğlu da konuşmasında, Microsoft olarak, teknolojinin tüm alanlarda inançlı bir biçimde kullanılabilmesi için çalıştıklarına dikkat çekerek, “Microsoft olarak misyonumuz bireylerin ve kurumların gücüne teknolojimizle güç katmak. Türkiye’de herkesin teknoloji ile bir arada kendi potansiyelini keşfetmesi ve yetkinliklerini artırması temel maksadımız. Teknolojiyi tüketiyoruz lakin toplum olarak teknoloji ile bir şeyler üretme konusunda geride kalıyoruz. Bu da çok küçük yaşta eğitim ve bilgisayar kullanımı ile başlıyor. Türkiye’de internet kullanım oranı bugün yüzde 75, lakin yazılım ihracatımızın toplam ihracata oranı çok az. Genç nüfusumuz ve dinamik yapımızla teknolojiyi ne kadar erken yaşta yeterli kullanırsak, o kadar süratli fark yaratabileceğimize inanıyorum. Bilgisayar kullanımının artması ve yeni teknolojilerin yaygınlaşması için bu tip kampanyaları da birer araç, ülkemizin var olan potansiyelinin ortaya çıkması için değerli birer fırsat olarak görüyoruz.” dedi.

Başa dön tuşu