DSC nedir?

Görüntü Akışı Sıkıştırma (DSC), VESA tarafından geliştirilen ve görüntü kontakları üzerinden eşsiz performans sağlayan bir sanayi sıkıştırma standardıdır. DSC ile ilgili merak ettiğiniz soruları bu yazımızda sizler için yanıtladık.

DSC ne işe fayda?

VESA DSC standardının YCoCg renk alanını temel alan düşük gürültülü bir montajdır. Stream Display, yeni ilişki standartlarına gereksinim duymadan yüksek bant genişliğine sahip ekran temaslarını kullanmanızı sağlar.

DSC neden kıymetli?

4K, 8K ve 10K üzere daha yüksek çözünürlüklerde gereken bant genişliği görüntü irtibatının kapasitesini aşabilir. Grafik kartı üretimi yüksek olmasına karşın, temas noktası standartları tertipli olarak güncellenmektedir ve üreticiler buna ayak uydurmak için tez edebilir.

Örneğin, DisplayPort 1.4 saniyede 32.4 Gbit ve HDMI 2.1 48 Gbit sağlayabilir, 4K 240Hz ekran kontağı için saniyede 54.84 Gbit’e muhtaçlığımız var. Olağan durumda, irtibat genişliği sonludur ve yenileme suratı düşüktür zira bu portlar kapatılamaz, fakat günümüzde DSC gelir ve emsalsiz sıkıştırma yaparak size yüksek bant genişliğine sahip bir irtibat verebilir.

DisplayPort 2.0 ile 120Hz HDR ekranların 4K çözünürlükle birleştirilmesinin sıkıştırmaya gerek kalmadan yapılabilmesi, DSC etkinleştirildiğinde ise 10K çözünürlükle 120Hz’e kadar ekranları desteklemesi bekleniyor.

DSC nasıl kullanılır?

Digital Stream sıkıştırma teknolojisini kullanmak için, uyumlu bir ekrana ve DisplayPort 1.4 yahut HDMI 2.1 görüntü çıkışına sahip DSC özellikli görüntü kartına gereksiniminiz olacak. Akış sıkıştırma dayanağı için NVIDIA’nın Turing mimarisine (RTX 2000) ve AMD’nin RDNA’sına (RX 5000) yahut daha yeni mimariye sahip bir grafik kartına gereksiniminiz var.

Donanım ihtiyaçlarını tamamladıktan sonra, tanılama ayarları aracılığıyla DSC ayarlarını güncellemeniz gerekir.

DSC’nin dezavantajları nelerdir?

Görüntü Akışı Sıkıştırma’nın birçok avantajı vardır, fakat iki ana nokta dezavantaj olarak kabul edilebilir.

  • Modern çözünürlük teknolojileri olan DSR, DLDSR ve VSR üzere teknolojileri kullanamazsınız.
  • DSC etkinleştirildiğinde, görüntü kartında rastgele bir monitör teması kullanamazsınız.
  • Video ilişkisi tarafından kullanılan bilgi çizgisi ortak olduğundan, bağlayabileceğiniz azamî görünüm sayısı, DSC kullanan ekran sayısına bağlı olarak değişebilir.

Peki siz DSC teknolojisi hakkında neler düşünüyorsunuz?

Kaynak: İndir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu