Dünya 6G teknolojisine geçiyor! Şimdi bizleri neler bekliyor?

Araştırmacılar, gelecek kuşak taşınabilir sistem standartları olan ve hala gelişmekte olan 6G için beklenen aralık olan alt-terahertz frekanslarını kullanarak 2 kilometre (1,2 mil) boyunca bilgi göndermeyi başardılar. Bu çalışma, bu dalga uzunluklarında şimdiye kadar elde edilen en uzun iletim olurken, saniyede 2 gigabitten fazla bilgi iletilmesini sağlıyor. Çalışma, son derece güzel sonuçlara imza atarken, 5G ağlarından 100 kat daha iyi frekanslara ve bant genişliklerine ulaştı.

5G teknolojisinin yaygınlaştırılması, hücresel ağlar üzerinden düşük gecikmeyle yüksek süratte data iletiminin mümkün olduğunu gösteriyor. Lakin daldaki önemli rekabet, telekomünikasyonda 6’ıncı jenerasyon olan 6G’nin yaygınlaşmasına neden olacak üzere görünüyor.

6G’nin avantajları heyecan verici olsa da, bu yolda kuşkusuz pek çok teknik zorluk var. Bu manada önümüzde alınması gereken önemli bir yol olduğunu söyleyebiliriz. 5G için mevcut frekansın hududu 71 gigahertz. 6G ise bunun da ötesine geçerek tahminen frekans sonunu 3 terahertz‘e (3,000 gigahertz) kadar genişletecek.

Northeastern Üniversitesi‘nden kıdemli araştırmacı Josep Jornet yaptığı açıklamada, “Optik meseleler olmadan optik gibisi temas sağlayabilecek bir teknoloji bulmamız gerekiyor ve biz terahertz teknolojisinin bu olduğunu düşünüyoruz,” dedi.

Uzay ajansı sinyalleri almak için terahertz kablosuz sistemleri kullandığı için NASA teknolojisinden ödünç alınmak zorunda. Çünkü ticari radyo bileşenleri bu frekanslara ulaşamıyor.

Jornet, “Teoride, denklemleri yapıyorsunuz ve işe yarayacak üzere görünüyor, lakin bu teoriyi oluşturmak için aygıtın dahili olarak nasıl çalıştığına dair birçok varsayımda bulunuyorsunuz,” diyor ve ekliyor: “Çoğu vakit, bunu yaptığınızda, çalışmamasını beklersiniz, bu yüzden sahiden çalışmasına hayli şaşırdık.”

Bu heyecan verici olsa da, çözülmesi gereken birkaç sorun var. Birincisi ve en kıymetlisi, bu terahertz frekansları 5G’ye nazaran manilere karşı daha hassas. Bu nedenle araştırmacılar, bu teknolojinin cep telefonlarına ulaşmadan evvel, uydulardan bağlantıda ve kırsal toplulukları kablolara bağlı olmayan daha düzgün bir altyapı ile birbirine bağlamada kullanılabileceğini düşünüyor.

Başa dön tuşu