Dünyanın ilk 200 MP’lik sensörünü Galaxy S23 Ultra kullanacak: Kameranın telefonuna bak!

Samsung, akıllı telefonlar için 200 MP kamera sensörünü duyuran dünyanın birinci şirketi oldu. Firma ISOCELL HP1 sensörünü Eylül 2021’de Moto X30 Pro ile tanıtmıştı. Bu lensten daha gelişmiş olan yeni HP2 daha fazla taşınabilir fotoğrafçılık vadedecek.

Samsung’dan dünyanın birinci 200 MP sensörü

Söylentilere nazaran Samsung, yaklaşmakta olan Galaxy S23 Ultra‘nın HP1 sensörü yerine 200 MP’lik yeni sensörü ile piyasaya çıkacak. Üstün düşük ışık performansı sağlamak için değerli teknolojik iyileştirmeler içeren yeni kamera sensörü, Galaxy S23’ün lansman etkinliğinden yalnızca birkaç hafta evvel tanıtılması bu iddiayı güçlendiriyor.

ISOCELL 200MP HP1, optik olarak 1/1,3″ boyutundaydı. Günümüzdeki birden fazla akıllı telefonda bulunan 108MP kamerayla tıpkı boyuta. 0,6µm piksellere sahip kamera, Galaxy S22 Ultra’nın birincil kamerasındaki 0,8µm reseptörlerden biraz daha gerideydi. Karşılaştırma yapmak gerekirse Sony, Xiaomi‘nin amiral gemisi Xiaomi 12S Ultra ve Xiaomi 13 Pro modellerinde büyük bir 1 inçlik kamera sensörü kullanmıştı.

Koreli şirket, Tetra piksel teknolojisinin düşük ışık hassasiyetini güzelleştirdiğini tez ediyor. 16’ya 1 piksel gruplama kullanan sensör, daha uygun sonuçlar için tesirli 2,4 μm piksel boyutunda 12,5 MP imgeleri verebiliyor. Ekstra çözünürlük istiyorsanız 50MP 1.2μm modunda da fotoğraf çekme imkanına sahipsiniz.

Odaklanma sorunları, Samsung’un birinci 108MP’lik sensörlerinde hayli yaygındı. Şirketin yeni tanıttığı 200 MP sensör, bu cins meseleleri önlemek için tüm pikselleri odaklanma için kullanabildiği Harika QPD özelliğine sahip olacak.

Samsung, dinamik aralığı uygunlaştırmak ve parlak ortamlarda solgun fotoğrafları azaltmak için HP1’de yeni bir Dual Vertical Transfer Gate (Çift Dikey Transfer Kapısı) teknolojisi kullandığını, böylelikle çok pozlamayı azalttığını ve renk üretimini güzelleştirdiğini sav etmişti. 200MP sensör, 8K görüntüleri kaydederken kırpmayı azaltmak ve daha geniş bir görüş alanı sağlamak için 50MP 1,2μm moduna geçebiliyor. Ayrıyeten, geliştirilmiş HDR performansı için 50MP modunda Dual Slope Gain (DSG) özelliği de kullanıcılara sunulacak.

Samsung’un yeni 200 MP sensörü şimdiden seri üretimde ve birinci olarak Galaxy S23 Ultra ile görücüye çıkması bekleniyor.

Başa dön tuşu