Elon Musk hayvan haklarını ihlal etme suçlamasıyla karşı karşıya

Bilimsel çalışmalarda son yılların en çılgın insanlarından biri olarak anılan Elon Musk’ın sahibi olduğu tıbbi aygıt şirketi Neuralink’in hayvan hakları ihlalleri nedeniyle federal soruşturma altında olduğu açıklandı.

Reuters haberine nazaran, isimsiz bir kaynağa atıfta bulunarak, beyin implantını geliştiren şirketin bir çalışanı, hayvanlar üzerinde yapılan testlerin aceleye getirildiğinden ve gereksiz acı ve vefata neden olduğundan şikayet etti.

Neuralink, beyinlerine yerleştirilen çipler sayesinde felçli insanların tekrar yürümesine ve başka nörolojik rahatsızlıklara tahlil bulmasına yardımcı olmayı umuyor.

Neuralink’in hayvanları öldürdüğü savunuluyor!

Soruşturmanın birkaç ay evvel federal savcıların talebi üzerine USDA genel müfettişi tarafından başlatıldığı söylendi.

Kaynaklardan biri, soruşturmanın hayvan hakları maddelerinin ihlaline odaklandığını vurguladı. Reuters tarafından incelenen bir dizi şirket evrakında, çalışanların hayvanlar üzerinde yapılan testlerden giderek daha fazla rahatsız olduklarına ve maskelerden gelen sürat baskısı nedeniyle testlerin aceleye getirildiğine dair şikayetler de yer alıyordu.

Personel, deneylerde daha fazla hayvanın kullanıldığını ve başarısız testlerin tekrarlanması gerektiğinden öldürüldüğünü söyledi.

Bununla birlikte Neuralink tesislerinde hayvan testi yapma lisansına sahip olunması ve tüm tesisler USDA kontrollerinden geçmiş olması da büyük reaksiyonlara neden oldu.

Reuters tarafından incelenen dokümanlara nazaran, 2018’den beri deneylerde yaklaşık 1.500 hayvan öldü. Bunların ortasında 280’den fazla koyun, domuz ve maymun var. Kaynaklar, şirketin detaylı kayıt tutmaması nedeniyle bu sayının yaklaşık olduğunu söyledi.

Bir yandan, meyyit hayvanların sayısı, Neuralink’in düzenlemeleri yahut standartları ihlal ettiği manasına gelmez. İnsan sıhhati araştırma şirketleri rutin olarak test için hayvanları kullanır. Bu hayvanlaron ekseriyetle deneyden sonra öldürülür ve araştırma maksadıyla kesimlere ayrıldığı aktarılıyor.

Ancak eski ve mevcut Neuralink çalışanları, Reuters’e Musk’ın hızlandırma davetinden kaynaklanan meyyit sayısının gereksiz yere yüksek olduğunu söyledi. İnsan yanılgısı nedeniyle çok sayıda testin tekrarlandığını açıkladı. Bu durum ilerleyen vakitlerde Elon Musk’ın başına büyük bir çorap örmekle birlikte Neuralink projesinin büsbütün iptal edilmesine neden olabilir. Pekala siz bu husus hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu