Epic Games’e rekor ceza!

Popülerliğiyle ön plana çıkan Fortnite oyunu için kullanıcıları satın alma noktasında manipüle etmesi nedeniyle rekor ceza gelebilir.

Epic Games ve People Can Fly tarafından geliştirilen tanınan görüntü oyunu Fortnite için kullanıcıları manipüle etmesi nedeniyle rekor bir ceza geliyor. Oyun dünyasının başarılı isimlerinden Epic Games, hususla ilgili yapılan suçlamaları kabul etti ve çeşitli açıklamalarda bulundu.

520 milyon dolarlık rekor ceza

Fortnite oyununun çocuklar başta olmak üzere çocukları satın alma konusunda arayüzü ve dizaynıyla manipüle ettiği tez edildi ve süreç mahkemeye taşındı. Davanın sonucunda tanınan görüntü oyunu Fortnite, suçlamalar karşısında 275 milyon dolarlık ceza aldı. Fortine, bu cezaya ek olarak uygulama içi satın alma konusunda da çocukları manipüle ettiği konusunda eski kullanıcılara 245 milyon dolarlık geri ödeme yapılmasına karar verildi. Yani Fortnite, bu nedenlerden kaynaklı olarak geri ödeme ve ceza vermesi için toplam olarak 520 milyon dolar ( 9.698.416.000,00 Türk Lirası) ödeyecek.

Epic Games’in açıklaması şu formda:

Hiçbir geliştirici burada sona erme niyetiyle bir oyun yaratmaz. Bu muahedeyi kabul ettik zira Epic’in tüketiciyi korumak için ön saflarda yer almasını ve oyuncularımıza en düzgün tecrübesi sağlamasını istiyoruz.”

Epic Games, mevzuyla ilgili olan meseleleri davayla birlikte ele aldı. Oyun üretim ve geliştirme şirketi, 13 altında olan oyunculara özel oyun içi satın almaları devre dışı bırakmak ismine “Kabinli Hesaplar” özelliğini lisana getirdi. Şirket birebir vakitte 2019 yılında da ebeveyn kontrolleri özelliğini sundu ve bunu geçtiğimiz yıl içerisinde fiyatsız yaptı. Buna ek olarak ise, 13 yaşında ve üzeri olduğu doğrulanmayan kullanıcıların bilgileri büsbütün silinecek. Hususla ilgili elde edilen bilgiler şimdilik bu kadardır.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu