Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri

Kim istemez bembeyaz dişleriyle ışıl ışıl gülümsemek ama maalesef gün içinde tükettiğimiz çay, kahve ve benzeri ürünler ile sigara alışkanlığı nedeniyle dişler rahatsız edici sarı bir renge bürünebiliyor. Sorun büyüdüğü zaman elbette profesyonel bir yardım almalısınız ama öncesinde evde kendi kendinize uygulayabileceğiniz bazı diş beyazlatma yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Artık hepimizin bildiği üzere dişlerimizin sağlığı yalnızca ağzımızın değil, genel sağlığımızın da en önemli noktalarından bir tanesi. Sağlıklı ağız ve dişlerin en büyük göstergesi de bembeyaz dişlerdir. Diş beyazlatma operasyonları ile çay, kahve gibi ürünler ve sigara gibi kötü alışkanlıklar nedeniyle oluşan diş sararmalarını ve kararmalarını ortadan kaldırmanız mümkün. 

Bu tür operasyonlar yerine henüz sorun büyümeden kendi kendinize müdahale etmek isterseniz evde uygulayabileceğiniz bazı diş beyazlatma yöntemleri var. Bu yöntemleri marketten alabileceğiniz basit ürünlerle uygulayabilirsiniz ancak dişlerinizi beyazlatayım derken diş sağlığınızdan olmanız da mümkün. Gelin evde uygulayabileceğiniz diş beyazlatma yöntemlerine ve olası zararlarına yakından bakalım.

Evde diş beyazlatma yöntemleri:

  • Dişlerinizi düzenli fırçalayın.
  • Karbonat ve limon kullanın.
  • Tuzla dişlerinizi beyazlatın.
  • Muz kabuğunu deneyin.
  • Defne yaprağı ve portakal kabuğu formülünü uygulayın.
  • Karbonat, tuz, elma sirkesi üçlüsünü deneyin.
  • Karbonat, tarçın, adaçayını karıştırarak diş beyazlatın.

diş beyazlatma

Dişlerinizi düzenli fırçalayın:

Eğer çok daha beyaz dişler istiyorsanız uygulamanız gereken ilk ve en önemli yöntem dişlerinizi düzenli olarak fırçalamaktır. Uzmanlar, günde iki kere diş fırçalanmasını öneriyor. Özellikle uyandıktan sonra ve uyumadan hemen önce diş fırçalamak bakterilerin verdiği zararı en aza indiriyor. Diş arasına kaçan yemeklerden ya da kahve içtikten sonra da dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. 

Karbonat ve limon kullanın:

Karbonat ve limon kullanarak dişleri beyazlatmak, en popüler diş beyazlatma yöntemlerinden bir tanesidir. Diş fırçası üzerine biraz karbonat koyup üstüne de biraz limon sıkarak dişlerinizi fırçalarsanız sararmaların azaldığını görebilirsiniz. Ancak limon asitli, karbonat ise tahriş edici olduğu için zaman içinde dişlerde çizikler oluşabilir. Bu nedenle bu yöntemi çok fazla uygulamayın. 

Tuzla dişlerinizi beyazlatın:

En popüler diş beyazlatma yöntemlerinden bir tanesi de tuz kullanmaktır. Bildiğimiz sofra tuzundan diş fırçanıza bir miktar koyuyor ve ıslatarak dişlerinizi fırçalıyorsunuz. Tuz kullanmak aynı zamanda bakterileri de öldürecektir ancak tahriş edici özelliği nedeniyle bu yöntemi de çok fazla uygulamanız önerilmiyor. 

Muz kabuğunu deneyin:

Evde diş beyazlatma yöntemleri arasında belki de en az yan etkisi olanlardan bir tanesi muz kabuğu kullanmaktır. Muz kabuğunda bulunan magnezyum, kalsiyum ve fosfor dişlerinize iyi gelir. Tıpkı diş fırçalar gibi muz kabuğunun iç kısmını dişlerinizin her yerine sürün ve bir süre bekleyin. Daha sonra macunsuz olarak dişlerinizi fırçalayın ve ağzınızı çalkalayın. 

diş beyazlatma

Defne yaprağı ve portakal kabuğu formülünü uygulayın:

Elbette bunları dişlerinize direkt olarak sürmüyor, bu iki malzemeyi kullanarak kendinize bir macun hazırlıyorsunuz. Birkaç tane taze ya da kuru defne yaprağını ezerek toz haline getirin. Ardından bir miktar portakal kabuğu rendeleyin ve bu ikisini karıştırın. Bir macun gibi diş fırçası üzerine koyarak dişlerinizi birkaç dakika boyunca fırçalayın. Haftada birkaç gün düzenli olarak uyguladığınız zaman dişlerinizdeki beyazlık gözle görülür şekilde artacaktır. 

Karbonat, tuz, elma sirkesi üçlüsünü deneyin:

Diyorsanız benim dişlerde yılların sarılığı var, kolay kolay geçmez; o zaman eli biraz yükseltelim. Bir çay kaşığı karbonat, bir çay kaşığı elma sirkesi ve yarım çay kaşığı tuzu küçük bir kaba koyun ve macun kıvamına gelene kadar iyice karıştırın. Daha sonra tıpkı diş macunu gibi diş fırçanızın üzerine koyun ve dişlerinizi fırçalayın. Elbette tüm bu malzemelerin asidi ve tahriş ediciliği yüksek olduğu için yalnızca bir hafta boyunca günde bir kez uygulayın. Devamlı kullanırsanız dişleriniz zarar görecektir. 

Karbonat, tarçın, adaçayını karıştırarak diş beyazlatın:

Yalnızca görüntü üzerinde çalışmayalım, hem bakterileri yok edelim hem de güzel koku olsun diyorsanız karbonat, tarçın, adaçayı üçlüsünü deneyin. Karbonat dişleri beyazlatırken tarçın ile adaçayı hem bakterileri yok edecek hem de hoş bir ağız kokusu verecektir. Önce dişlerinizi normal şekilde fırçalayın. Daha sonra diş fırçanızın üzerinde biraz karbonat, tarçın, adaçayı koyun ve dişlerinizi fırçalayın. En sonunda ağzınızı iyice çalkalayın. Bu karışımı da çok uzun süre kullanmanız tavsiye edilmiyor. 

diş beyazlatma

Piyasadaki bütün diş beyazlatma ürünlerine güvenmeyin:

Basit bir Google araması yaparak piyasada satılan sayısız diş beyazlatma ürününe kolayca ulaşabilirsiniz. Üstelik bunların bazıları uzun yıllardır tanıdığımız markaların ürünleridir. Evet, pek çoğu iddia ettiği gibi dişlerinizi beyazlatır ama dişlerimi beyazlatayım derken sağlığınızdan olabilirsiniz. 

Satılan bu ürünlerin pek çoğu aşındırıcı malzemelerden oluşmaktadır. Yani baya baya dişinizi kazıyarak beyazlatırlar. Sonuç olarak dişleriniz beyazlar ama diş minesi zarar görür ve bu nedenle de diş hassasiyeti artar. Bu tür bir ürün kullanmak istiyorsanız mutlaka bir diş hekiminin önerdiği, eczanelerde satılan ve Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan ürünleri tercih etmelisiniz. 

Peki ne zaman doktora gitmek gerekiyor?

Maalesef ülkemizde pek yaygın bir alışkanlık değil ancak ağız ve diş sağlığınızı korumak için 6 ayda bir düzenli olarak diş hekimine gitmeniz tavsiye ediliyor. Çünkü ağzımız, bakterilere en açık bölgelerimizden bir tanesi ve burada oluşan ufak bir iltihap ya da diş eti sorunu bile biz farkında olmadan vücudumuza yayılabilir. İş işten geçmeden bunu fark edecek tek kişi de uzman bir diş hekimidir.

Eğer amacınız diş beyazlatmaksa da size yardım edecek en doğru kişi diş hekimi olacaktır. İlginç ama bazılarımız gerçekten diş fırçalamayı bilmiyor. Bu tür bir temel eğitimi bile diş hekiminizden öğrenebilirsiniz. Belki dişlerinizi sarartan bambaşka bir durum vardır, bunu da size söyleyecek kişi diş hekimidir.

Elbette olayın bir de tedavi boyutu var. Bazen ne yaparsanız yapın o dişler beyazlamaz. İşte bu noktada diş beyazlatma operasyonu, implant tedavisi, zirkonyum kaplaması, porselen kaplaması gibi farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir. Önemli olan sorunun farkına varmak, elinizden geleni yapmak ve gerisini bir uzmana bırakmaktır. 

Sorun daha fazla büyümeden evde kendi kendinize uygulayabileceğiniz diş beyazlatma yöntemlerinden ve olası zararlarından bahsettik. Anlattıklarımız yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Tüm sağlık konularında olduğu gibi diş beyazlatma hakkında da en doğru ve size özel bilgiyi uzman bir diş hekiminden almanız gerektiğini unutmayın. 

Başa dön tuşu