Facebook kripto para birimi GlobalCoin 2020’de geliyor!

Facebook’un 2020’de dijital para ünitesi GlobalCoin’i kullanıma açacağı öngörülüyor. Yıl sonuna kadar GlobalCoin testlerine devam edecek şirketin, geçtiğimiz hafta kendi kripto para ünitesi konusunda Cameron ve Tyler Winklevoss kardeşlerden fikir aldığı tez edildi.

Facebook kripto para ünitesi GlobalCoin 2020’de geliyor!

BBC News’in haberine nazaran Facebook kendine ilişkin kripto parasını 2020’nin birinci yarısında sunacak. Şirketin parayla ilgili ayrıntıları, test evresine geçmeden bu yaz paylaşması bekleniyor. Şirket içinde GlobalCoin olarak isimlendirilen ve insanlara ortada banka olmadan uygun ve inançlı ödeme yapmayı sağlaması beklenen para, birinci çıkışında öncelikle bir düzine kadar ülkede kullanıma sunulacak.

Öncelikli gaye Hindistan pürüzünü aşmak!

Kripto paranın piyasaya çıkmadan evvel çok sayıda teknik ve yasal pürüzün üstesinden gelmesi gerekiyor. BBC News’e nazaran Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, para ünitesinin fırsatlarını ve risklerini tartışmak için geçtiğimiz ay içinde, İngiltere Bankası’nın genel müdürü Mark Carney ile bir ortaya geldi. Yurt dışında yaşayan Hintli çalışanların, Hindistan’daki ailelerine WhatsApp aracılığıyla para göndermesine ön ayak olacak GlobalCoin’in, ülkeye giriş yapması için Hindistan’ın müsaade vermesi Facebook için çok kıymetli. Bununla birlikte Facebook’un sanal para ünitelerine karşı olumsuz tutum almış olan Hindistan ile işinin sıkıntı olacağı kestirim ediliyor.

Başa dön tuşu