Facebook’tan Android’e rakip işletim sistemi!

Facebook, Google’ın Android işletim sistemine bağımlılığını ortadan kaldırmak için kendi işletim sistemini geliştiriyor.

Facebook’tan Android’e rakip işletim sistemi!

Windows NT işletim sistemini oluşturmaya yardımcı olan eski Microsoft mühendisi Mark Lucovsky, bu projeye liderlik edecek ve sıfırdan yeni bir Facebook işletim sistemi yaratacak. Bu olay aslında Facebook için bir birinci değil. Toplumsal medya devi de daha evvel Home için özel bir işletim sisteminin prototiplerini geliştirmiş fakat tekrar de yoluna Android ile devam etmişti.

Facebook’un AR ve VR lideri Andrew Bosworth, “Gelecek kuşaklar için bize yer açıldığından emin olmak istiyoruz. Durumdan emin olmak için piyasaya yahut rakiplere güvenebileceğimizi düşünmüyoruz. Bu yüzden bu işi kendimiz yapacağız.” açıklamalarında bulundu. Facebook tarafından geliştirilecek yeni işletim sisteminin Apple üzere kapalı bir yapıda olacağı da yapılan açıklamalarda yer aldı. 

Facebook neden kendi işletim sistemini yapmak istiyor?

Huawei’nin akabinde kendi işletim sistemini yapma hazırlıklarına başlayan Facebook’un neden bu türlü bir karar aldığı açıklanmazken akıllara Huawei’nin Android lisansının iptal edilmesi durumu geliyor. Sonuç olarak Google ile sorun yaşayacak şirketler sıra kendilerine geldiğinde Android lisanslarının iptal edilebilme durumunu göz önüne alarak kendilerine ilişkin bir işletim sistemleri olması gerektiğini düşünüyorlar.

Başa dön tuşu