Fidelity Ticari Markası, Metaverse ve NFT Pazar Yeri İçin Planları Sunuyor

Finans devi Fidelity Investments , yakın vakitte çeşitli Web3 eser ve hizmetleri için ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne (USPTO) ticari marka müracaatları yaptı. Bunlar, takas edilemez bir belirteç ( NFT ) pazar yeri ve meta bilgi deposundaki finansal yatırım ve kripto para ünitesi ticaret hizmetlerini içerir .

Metaverse ve Fidelity’nin buna yönelik planları ortasında karşılıklı fonlar, emeklilik fonları ve finansal planlama üzere bir dizi yatırım hizmeti sunulması yer alıyor. Şirket ayrıyeten elektronik fatura ödemeleri, fon transferleri ve kredi kartı hesap idaresi dahil olmak üzere metaverse’de ödeme hizmetleri sağlamayı düşünüyor. Fidelity, bu finansal hizmetlere ek olarak, yatırımlar ve finansal hizmetlerin pazarlanması alanında sınıflar, çalıştaylar, seminerler ve konferanslar düzenlemek de dahil olmak üzere metaverse’de eğitim hizmetleri sunmayı planlıyor.

Fidelity’nin NFT pazarına yönelik planları biraz daha az net. Şirket, “dijital medya alıcıları ve satıcıları için, yani misli olmayan tokenler için çevrimiçi bir pazar yeri” açabileceğini belirtti, lakin bu mevzuda daha fazla detay sağlamadı.

27 Aralık’ta lisanslı ticari marka avukatı Mike Kondoudis, Fidelity Investments tarafından 21 Aralık’ta ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne (USPTO) sunulan üç ticari marka başvurusu hakkında Twitter’da bilgi paylaştı.

Instagram’da NFT satış devri başlıyor

Fidelity’nin yaptığı başka Ticari Müracaatlar ve Dahası

Fidelity’nin USPTO’ya yaptığı ticari marka müracaatları, şirketin Web3 alanındaki varlığını ve tekliflerini artırmak istediğini gösteriyor. Web3 alanı, 2022’deki ayı piyasası ve FTX borsasının çöküşüyle ​​inişli çıkışlı nasibini almış olsa da, Fidelity’nin planları, şirketin bu alanın potansiyeli konusunda optimist olduğunu gösteriyor.

Kripto dünyasında sadakat ilgisi ve genel duruş son aylarda epey ısrarcı oldu. Ekim ayında şirket, düşüş piyasasına karşın dijital varlık portföyünü genişletme niyetini belirten bir Ethereum endeks fonu başlattı.

Kasım ayında Fidelity, bitcoin ve eter için perakende kripto para ticaret hesapları da sunmaya başladı. Ayrıyeten şirket, Ethereum tabanlı sanal bir dünya olan Decentraland’da “sürükleyici bir eğitici metaverse deneyimi” yaratarak tüketicileri kripto para ünitesinin potansiyeli hakkında eğitmek için gayret sarf etti . Bununla birlikte, JPMorgan Chase ayrıyeten Decentraland’da “Onyx” isimli blok zincir tabanlı bir ağ başlattığından ve sanayinin öteki taraflarına olan ilgilerini ima ettiğinden, Fidelity bu alanda büyük bankaların rekabetiyle karşı karşıya kalacak. Rekabete karşın, Fidelity’nin son atakları, kripto para piyasasının potansiyeline güvendiğini ve bu alanda bir destek oluşturmak için risk almaya istekli olduğunu gösteriyor.

Fidelity’nin USPTO’ya yaptığı ticari marka müracaatlarının, şirketin bu planları takip edeceği manasına gelmediğini belirtmekte yarar var. Ticari marka müracaatları ekseriyetle fikri mülkiyeti korumak ve oburlarının benzeri isimleri yahut markaları kullanmasını önlemek için kullanılır. Lakin, Fidelity’nin bu ticari markalar için müracaatta bulunmak için vakit ayırması, şirketin Web3 alanının imkanlarını keşfetme konusunda önemli olduğunu ve bu alanda hak tez etmeye çalıştığını gösteriyor.

Genel olarak, Fidelity’nin USPTO’ya yaptığı ticari marka müracaatları, Web3 alanında enteresan bir gelişmedir. Şirketin tam olarak ne planladığı net olmasa da, metaverse’e girmek ve NFT ile ilgili hizmetler sunmak istiyor olması, bu alanlarda değerli bir potansiyel gördüğünü gösteriyor. Fidelity’nin planlarının önümüzdeki aylarda ve yıllarda nasıl gelişeceğini ve şirketin Web3 alanına girmesinin daha geniş finansal hizmet sanayisini nasıl etkileyeceğini görmek farklı olacak.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu