“Gazetecilik Yasası”na Facebook’tan tepki

Meta, ABD’nin geçirmek üzere olduğu yeni gazeteci yasasını açıkça tehdit ediyor. Şirket, yasa geçtikten sonra haberleri büsbütün Facebook’tan kaldıracağını söylüyor. İşte ayrıntılar;

ABD, bilhassa Meta ile ilgili yeni bir yasa çıkarmaya hazırlanıyor. Gazetecilik Rekabetini Müdafaa Yasası olarak isimlendirilen yasa, temel olarak gazetelerin ve başka haber kuruluşlarının çevrimiçi reklam gelirlerinden “daha büyük bir pay” almasını kural koşuyor.

Ancak yeni yasa Meta tarafından pek olumlu karşılanmışa benzemiyor. Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın ana şirketi olan şirket, maddeyi geçirmemesi için ABD hükümetine direkt tehditlerde bulundu.

Facebook’un siyaset ve bağlantı yöneticisi Andy Stone, şirketin yasasını şöyle açıklıyor:

“Kongre, Ulusal Güvenlik Yasası’nın bir kesimi olarak uygunsuz bir gazetecilik yasası geçirirse, artan trafik yoluyla haber kuruluşlarına sağladığı pahası haksız bir formda göz gerisi eden devlet tarafından zarurî kılınan pazarlığa boyun eğmek yerine, platformlar haberleri büsbütün kaldırmayı düşünmelidir.” .

Ancak Mehta, hukuk tahsilini hükümetin “kartel gibisi örgütler” yaratma teşebbüslerine benzetti. Fakat şirket, kullanıcıların görmek istemediği içerik için şirketleri ödemeye zorlayamayacağını vurguladı.

Peki bu yasa tasarısı Facebook için neden bu kadar tartışmalı?

Şu anda yayıncılar, içeriklerinden para kazanmak için sırf Google ve Meta üzere şirketlerle ferdi olarak ilgileniyor. Fakat yeni yasa, yayıncıların şirketler üzerinde ortak baskı oluşturmak için bir ortaya gelmesinin önünü açıyor.

Yayıncılar ise son yıllarda platformlarından elde ettikleri reklam gelirlerinden şikayetçi. ABD Sayım Bürosu’na nazaran, yayıncı reklam geliri 2002 ile 2020 ortasında düşmeye başladı.

Elbette bu gelir kaybından en çok lokal ve küçük yayıncılar etkilendi. Bugün, birçok yerel/küçük yayıncı, gelir eksikliği nedeniyle iflasın eşiğinde. Bu nedenle, bu yayıncılar gelir elde etmek için mevzuatın çıkarılmasını istiyor.

Kaynak: İndir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu