Getir 38 milyon dolar yatırım aldı

Hızlı tüketim eserleri konusunda konutlara ve işyerlerine süratli kurye ile hizmet veren ve bu alanda Türkiye’nin en büyük teşebbüslerinden biri olan Getir, Silikon Vadisi’nin ünlü yatırımcılarından Michael Moritz liderliğindeki fondan 38 milyon dolar yatırım aldı.

Getir 40 milyon dolar yatırım aldı

2015 yılında kurulan İstanbul merkezli Getir’in kurucusu ise Nazım Salur. Müşterilerine ekmekten suya, diş macunundan kahveye kadar her şeyi anında ulaştırma maksadıyla yola çıkan Getir, İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa ve Kocaeli’de hizmet veriyor. Şirkete yatırım yapan Michael Moritz, 38 milyon doların 25 milyon dolarını kendi şahsî serveti ile yaptı.

Konuyla ilgili haber iktisat yayını Financial Times‘ın internet sitesinde de yayınlandı. Getir cephesinden şimdi bu yatırım ile ilgili bir açıklama yapılmadığını da belirtelim.

Güncelleme – 11:51

Konuyla ilgili bir basın bülteni gönderen Getir, aşağıdaki bilgileri paylaştı:

Türkiye’nin teknolojik teşebbüsü Getir, Sir Michael Moritz’in liderliğinde bir küme yatırımcıdan 38 milyon dolarlık yatırım aldı. 2015 yılından bu yana tüm dünya için yeni bir pazar oluşturan ve memleketler arası arenada da yatırımcıların dikkatini çeken Getir’e, Michael Moritz ferdî yatırım fonu Crankstart aracılığıyla 25 milyon dolar yatırım yaptı. Moritz’in akabinde Brezilya ve Türkiye’den kimi yatırımcılar 13 milyon dolarlık ek fon sağladı. Getir Seri A tipini toplamda 38 milyon dolarlık yatırımla tamamladı.

Getir’in öyküsünün, birinci teknolojik teşebbüsü BiTaksi’nin başarısı üzerine şurası olduğunu belirten Getir Kurucusu Nazım Salur: “Getir ile dünyada bir birincisi gerçekleştirdik, bir pazar oluşturduk. Aldığımız yatırımlar, Türkiye’den çıkan bir fikrin elde ettiği muvaffakiyetleri perçinlememize ve yeni pazarlara açılmamıza takviye olacak” dedi.

Moritz: Taze bir tarifle, beklenmedik materyallerle hazırlanmış bir Türk lokumu

Getir’in potansiyeline inanan ve yatırım tipinde liderliği üstlenen Sir Michael Moritz Getir’in iş modelini ‘Taze bir tarifle, beklenmedik gereçlerle hazırlanmış bir Türk lokumu’ na benzetti.

Seri A cinsinin gerçekleşmesini sağlayan Londra bazlı Numis Securities CEO’su Alex Ham da Getir’e ait görüşlerini Financial Times’a şöyle paylaştı: “Getir’e olan dış ilginin Türkiye pazarına biraz ışık tutacağını umut ediyorum. Türkiye’de 20 tane daha Getir olmadığını bilsem de üstün yetenekli kimi girişimcilerin ve nitekim farklı işlerin olduğunu biliyorum.”

Getir, A çeşidinin tamamlanmasıyla birlikte hızla B çeşidinde 100 milyon dolarlık yeni bir fon oluşturmak için görüşmelere başlamış durumda. Bu ek yatırım Getir’in gerek yurtiçi büyümesini hızlandırmak gerekse de dış pazarlara açılmak için kullanılacak.

Başa dön tuşu