Google aldığı cezanın affını istiyor! Yok öyle yağma!

Geçen ekim ayında, Hindistan Rekabet Kurulu (CCI) Google’a 161,9 milyon dolar para cezası vermiş ve arama devinin OEM’lerin Google uygulamalarını ve hizmetlerini telefonlarına evvelce yüklemesini mecburî tutmasını yasaklamıştı.

Çarşamba günü, bir temyiz mahkemesi, şirketin 19 Ocak’ta yürürlüğe girmesi planlanan kararı engelleme talebini reddetti. Reuters tarafından yayınlanan mahkeme evraklarına nazaran Google, mahkemenin kararına karşı cumartesi günü ülkenin en yüksek mahkemesine bir itirazda daha bulundu.

Şirketin, CCİ’nin buyruğunun işini etkilemesini önlemek için bu çabayı son ve en güzel umudu olarak gördüğü bildiriliyor. Google hususla ilgili açıklama taleplerine şimdi karşılık vermiş değil.

Google aldığı cezanın affını istiyor! Yok o denli yağma!

161,9 milyon dolarlık para cezası Google için küçük bir ölçü olsa da, karar şirketi Android üreticileriyle olan mutabakatlarını değerli ölçüde değiştirmeye zorlayacak. Karar birebir vakitte şirketi Google Play’de üçüncü taraf uygulama mağazalarına müsaade vermeye ve kullanıcıların telefonlarında istemedikleri birinci taraf uygulamaları kaldırmalarına müsaade vermeye de zorlayacak.

Hindistan, Google için epeyce kritik bir pazar. Ülke yaklaşık 606,6 milyon akıllı telefon kullanıcısına konut sahipliği yapıyor ve Hindistan’daki telefonların yaklaşık %97’si Android kullanıyor. Öbür bir deyişle, şirket bu piyasadan çıkmayı göze alamıyor.

Başa dön tuşu