Google BERT algoritması kullanıma sunuldu

Belli periyotlarda arama algoritmasında değişikliklere giden Google, BERT ismini verdiği yeni güncellemesini yayına aldı. Bir dizi yenilik ve yapay zeka takviyeli öğrenme algoritması sunan güncelleme önümüzdeki günlerde tüm dünya çapında kullanılmaya başlanacak.

Google BERT algoritması kullanıma sunuldu

Uzun ismiyle ‘Bidirectional Encoder Representations from Transformers‘ kısa ismiyle da BERT olan yeni güncelleme karmaşık öğrenme algoritmalarının bir ortada kullanımını içeriyor. Makine tahsilini site içeriklerinin lisanı ile eşleştirip ona özel sonuçlar sunmaya çalışan yeni algoritma derin öğrenme özelliklerine de sahip.

Yapılan açıklamalara nazaran bu yeni teknoloji isteyen herkese soru yanıt sistemi geliştirmesini de sağlıyor. Öğrenebilir bir algoritma olan BERT, kullanıldıkça daha güzel çalışmaya başlıyor. Örneğin bir sayfadaki içeriği tahlil eden BERT, içerik zayıfsa ya da özel olarak SEO için hazırlanmışsa bunu algılayabiliyor ve kullanıcı içeriği geliştirdikçe bunu arama sonuçlarına daha fazla ekler hale geliyor.

Ses kayıtları da aramalara dahil ediliyor

BERT ile gelen değerli bir güncelleme ise Siri ve Alexa üzere sesli asistanlar tarafından yapılan aramaların da algoritmaya dahil edilmesi oldu. Bu da insanların yapay zeka ile yaptıkları irtibatın de Google tarafından dikkate alınacağı manasına geliyor.

BERT Türkiye’de işe yarayacak mı?

Yani Google algoritması yeni güncelleme ile daha akıllı hale geliyor. Bu da bilhassa içerik geliştiriciler için daha doğal ve özgün içerik üretmek gerektiği manasına geliyor. Türkiye üzere gerekli gereksiz bir çok içeriğin internette bulunduğu ve bunların Google algoritmasını kandırabildiği bir ülkede üstte yazdıklarımız ne kadar işe yarayacak daima bir arada göreceğiz.

Uzmanların yorumlarına nazaran bu yeni değişiklikten en fazla etkilenen siteler alakasız sözler için arama motoru optimizasyonu yapanlar olacak. Çünkü yeni algoritma (teorik olarak konuşursak) alakasız içerikleri anlayabilecek.

Yeni algoritma birebir vakitte orjinal içeriklerin daha fazla değerli hale gelmesini sağlayacak. Bu da çeviri metinler yerine özgün içeriklerin öne çıkmasını sağlayacak değerli bir etken olacak.

Türkiye’de de kullanıma sunuldu

Google‘a yakın kaynakların yaptığı açıklamaya nazaran BERT algoritmasını Türkiye‘de de kullanıma sunuldu. Lakin daha evvelki algoritmalarda olduğu üzere istisnalar ve SEO kurallarının tam karşıtı olarak yazılan makalelerin üst sırada çıkması üzere durumlar BERT‘te de yaşanacak mı daima bir arada göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu