Google Huawei konusunda endişeli!

Financial Times’daki habere nazaran, Google’dan üst seviye yetkililer Huawei’nin kendi yazılımlarını geliştirebileceklerini, bu nedenle Google’ın Huawei marka akıllı telefonlardaki Android işletim sistemini güncelleyemeyecekleri ikazında bulundu.

Google Huawei konusunda endişeli!

Yetkililer gazeteye, Android’in Huawei’deki değiştirilmiş sürümünün kullanılmasının bu telefonlara güvenlik açığı doğurabileceğini belirtti. 

Bu üzere senaryoların Google için kıymetli riskler doğurduğu belirtilirken; Huawei’nin kendisinin bir Android sistemini geliştirmesi halinde Google’ın bunu denetim edemeyeceği ve güvenlik güncellemelerini de yapamayacağı söz ediliyor.

Huawei’ni CEO’su Liand Hua, Google’ın Amerikan Ticaret Bakanlığı ile birlikte bir tahlil üretmeye çalıştığını belirterek; kısa vadede bunun şirketlerine bir tesiri olacağını, lakin uzun vadede kendi işletim sistemlerini geliştireceklerini söyledi.

Trump idaresi, Çin teknoloji devi Huawei’nin Amerikan üreticilerinden yazılım, yan iletkenler ve öbür modülleri satın almasını engelleyen bir yönetmelik hazırlamıştı. 

ABD Ticaret Bakanlığı Huawei ve 67 adet bağlı şirketin Amerikan şirketlerinden tedarik sağlamasını engellemişti. Kelam konusu yönetmeliğe nazaran, Amerikan tedarikçi şirketler, Huawei’ye satış yapmaya devam edebilmek için özel bir onay almaları gerekiyor.

Başa dön tuşu