Google, KataOS açık kaynaklı işletim sistemini tanıttı

Google bugüne kadar çok fazla gündeme gelmeyen KataOS isminde yeni işletim sistemini tanıttı. Yeni işletim sistemi güvenlik problemlerine odaklanıyor.

Akıllı aygıtların bilgi toplamasını ve işlemesini önlemek ismine güvenlik odaklı yeni sistem olan KataOS, Google tanıtımı ile büyük dikkat çekti. Gömülü donanımlar için doğrulanabilir bir sistem olduğu belirtilen KataOS, akıllı aygıtlardaki güvenlik sorunlarını ve tasalarını ortadan kaldırabilir.

KataOS özellikleri neler?

Raporlara nazaran KataOS, mikro çekirdek olarak seL4’ü kullanıyor. İnançlı olduğu kanıtlanan bu sistem, üstelik epey özel. Doğruluk düzeyi yüksek olması ile güvenliği üst düzeye çeken seL4, KataOS’un bu kadar tezli olmasının da en kıymetli nedeni. Google KataOS’un birinci sürümünü GitHub üzerinden açık kaynaklı olarak paylaştı. Bu bakımdan isteyen geliştiriciler ya da araştırmacılar KataOS’u kullanabilir ya da test edebilir.

Yeni sistemde Google ile Antmicro iştiraki da bulunuyor. Sistemin kararlı çalışması ve kusur ayıklaması üzere etaplar için bu paydaşlık ile ortaya çıkan sistem kullanılıyor. KataOS, üçüncü taraf uygulamalarını dinamik bir halde yükleyebilir ve çalıştırabilir. Hatta CAmkES yapısının dışında oluşturulmuş uygulamaları dahi çalıştırabilir.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu