Google kullanıcıları Windows 7 konusunda uyarıyor

Google Chrome bile Windows 7’den ayrılma vaktinin geldiğini söylüyor! Şirketin açıklamalarına nazaran Web’de inançlı bir halde gezinmek için Windows’un yeni bir sürümüne geçmeniz gerek.

Windows 7 yahut Windows 8.1 çalıştıranlar artık bilgisayarlarının işletim sistemini güncellemek için Google Chrome’dan bir istem görecekler. Birinci olarak Ghacks tarafından tespit edilen ileti, kullancııların tarayıcının üst kısmında bildirim olarak karşılarına çıkacak. Birisi bildirimden kurtulmak için tıklasa bile, Chrome’un bir sonraki açılışında bildirim tekrar göndererek kullanıcıları işletim sistemlerini yükseltmeleri konusunda uyarmaya devam edecek.

Ancak bu güncelleme kullanıcıları en üst sürüme zorlamıyor. Yani Chrome kullanıcılarının internette inançlı bir halde gezmeye için Windows 11’e geçmesi gerekmiyor. Bu durum yalnızca Microsoft’un uzun bir müddettir Windows 7 için bir güvenlik yaması yayımlamadığından kullanıcıların bilgilerine erişim artık daha kolay hale geldiğinden kaynaklı.

Tarayıcıyı Windows 7 ile kullanan kullanıcılar şu ikazla karşılacak;

“Gelecekteki Google Chrome güncellemelerini almak için Windows 10 yahut sonraki bir sürüme gereksiniminiz olacak. Bu bilgisayar Windows 7 kullanıyor”

Kesinti, tüm Chromium tarayıcılarını birebir halde etkilediğinden işletme sistemini yükselmek istemeyen kullanıcıların Brave’e yahut Chromium tabanlı diğer bir tarayıcıya geçmesi Windows 10 yahut Windows 11’e güncelleme muhtaçlığını ortadan kaldırmayacaktır.

2023’te Windows 8.1 dayanağı de sona esiyor

Windows 8.1 takviyesinin resmi bitiş tarihi ise Ocak 2023 olarak açıklanmıştı. Ama Microsoft Windows 7 için dayanağını Ocak 2020’de sona erdirmiş ancak kimi güncellemeleri Ocak 2023’e kadar uzatmıştı.

Ocak 2023’ten sonra Microsoft, Windows’un aktüel olmayan sürümleri için teknik yardım yahut yazılım güncellemeleri sunmayacaktır. Sonuç olarak, Chrome yahut öteki bir web tarayıcısını kullanmak çok daha riskli olacaktır.

Windows 11’in katı donanım ihtiyaçları olduğundan, birtakım sistemler Windows’un en son sürümüne güncellenemeyebilir. Bu kategoriye giren bir bilgisayarı olan herkesin Ekim 2025’e kadar dayanak alacak olan Windows 10’a geçmesi öneriliyor.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu