Google kurucuları CEO’luğu bırakıyor

ABD merkezli internet devi Google’ın kurucuları Sergey Brin ve Larry Page, çatı şirketi Alphabet’teki yöneticilik vazifelerinden ayrıldı.

Google kurucuları CEO’luğu bırakıyor

Şirketten yapılan açıklamada, Alphabet İdare Konseyi Lideri Sergey Brin ve Üst Yönetici Larry Page’in vazifelerini bıraktıkları belirtildi.

Açıklamada Google Üst Yöneticisi Sundar Pichai’nin bundan bu türlü Alphabet Üst Yöneticisi olarak da misyon yapacağı, İdare Konseyi Başkanlığına ise atama yapılmayacağı tabir edildi.

Brin ve Page’in Alphabet idare şurasında yer almaya devam edecekleri kaydedildi.

Yönetim değişikiliği, şirketin ferdî dataların korunmasıyla ilgili ihmallerinin ve piyasadaki monopol gibisi pozisyonunun ABD ve Avrupa’da düzenleyici kurumlar tarafından sorgulanmaya başlandığı periyoda denk gelmesi dikkati çekti. Page ve Brin ayrılma kararıyla ilgili yaptıkları açıklamada, şirketin kurulmasından bu yana geçen 21 yılda evrildiğini ve olgunlaştığını vurgulayarak, “Bugün, 2019’da şayet şirket bir insan olsaydı, 21 yaşında genç bir yetişkin olacak ve yuvadan ayrılma vakti gelmiş olacaktı.” tabirini kullandı.

Page ve Brin, Google arama motorunu birinci kere 1996’da ABD’de Stanford Üniversitesi’nde bilgisayar bilimleri alanında doktora yaparken araştırma projesi olarak tasarlamaya başlamıştı.

4 Eylül 1998’de özel bir şirket olarak kurulan Google, 19 Ağustos 2004’te halka arz edilmişti. Google’ın çatı şirketi Alphabet’in piyasa pahası 893 milyar dolar civarında bulunuyor.

Başa dön tuşu