Google Translatotron sesinizi çevirecek

Özellikle bilim kurgu sinemalarının ana temalarından biri olan farklı lisanlardaki bireylerin birbirlerini anlaması kurgusuna bir katkı da Google‘dan geliyor. Firma duyurduğu yeni projesi ise kullanıcıların seslerini gerçek vakitli olarak farklı bir lisana çevirecek.

Google Translatotron sesinizi çevirecek

Google‘ın duyurduğu ve ismini Translatotron olarak açıkladığı yeni hizmet bir kişi konuşurken onun konuşmasını farklı bir lisana çevirecek.

Google‘dan hususla ilgili yapılan açıklamaya nazaran Google Translatotron, ses verisini alarak bunu bir spektrogram, yani frekansların görsel bir temsili olarak işliyor. Akabinde gaye lisanda yeni bir spektrogram oluşturuluyor. Böylelikle asgarî mana kaybıyla çok süratli bir çeviri gerçekleşiyor. Araç, istendiğinde bir ses kodlayıcı bileşeniyle çalışabiliyor, böylelikle konuşanın sesi korunabiliyor. Çeviri sesi biraz robotu andırsa da, sesinizin belli özelliklerini koruyor.

Bu sistem sayesinde çeviri esnasında meydana gelecek mana bozukluklarını da minimuma indirecek olan Google, birebir vakitte özel olarak geliştirilen kodlama bileşeniyle birlikte konuşmasının makul ses özelliklerini de koruyacak.

Şimdilik test etabında olan Google Translatotron platformunun ne vakit kullanılmaya başlanacağı ise net olarak bilinmiyor.

Başa dön tuşu