Google Türkiye’deki Android cihazlara destek vermeyi dudurabilir!

Türkiye Rekabet Kurumu’nun Google’a 93 milyon TL’lik ceza kesmesi ile şirket Türkiye’deki iş ortaklarına Android telefonlara lisans verilmeyeceğini bir mektup ile bildirdi.

Google Türkiye’deki Android aygıtlara takviye vermeyi dudurabilir!

Türkiye Rekabet Kurumu haksız rekabete yol açtığı gerekçesiyle Google’a 93 milyon TL’lik ceza kesmişti. Google Türkiye’de bulunan iş ortaklarına bir mektup yollayarak Android telefonlara lisans verilmeyeceğini duyurdu.

Mobil işletim sistemi ve şirketin taşınabilir aygıt üreticiyle yaptığı mukavelelerin Rekabet Kanunu’na muhalif olduğu münasebeti ile Rekabet Kurumu 7 Kasım 2018’de Google şirketine 93 milyon lira idari para cezası kesilmesine karar vermişti.

İddialara nazaran Google’ın iş ortakları ortasında yer alan aygıt üreticileri ve aygıt satışı yapan GSM operatörleri aldıkları bu mektup ile şaşkına dönerken, Google mektubunda 12 Aralık tarihi ile Android işletim sistemine sahip aygıtların işletim sistemi lisansını iptal edeceğini ve 12 Aralıktan itibaren  piyasaya sunulan Android telefonlara da lisans verilmeyeceğini açıkladığı belirtiliyor. Bu duruma ek olarak Google tarafından iş ortaklarına gönderilen mektupta, Android işletim sistemine sahip olan akıllı telefonların Google Play Store’da yer alan uygulamaların yeni sürümlerine erişimlerine müsaade verilmeyeceği ve Google Search, YouTube, Gmail üzere tanınan uygulamaların Türkiye’de satılan Android telefonlarda kullanılamayacağı tabirlerine de mektupta yer verildiği tez ediliyor.

Başa dön tuşu