Google’dan lisans açıklaması

Google’dan yapılan açıklamaya nazaran Rekabet Kurumu’nun kararı sonrasında iş ortakları ile muahede yapmayacağını duyuran Google, mevcut telefon sahiplerinin bu durumdan etkilenmeyeceğini açıkladı. 

Google’dan lisans açıklaması


İşte Google Türkiye’nin Teknolojioku’ya gönderdiği yazılı açıklama:

“Ağustos ayında Rekabet Kurumu’nun kararı doğrultusunda Android iş ortaklarımızla yaptığımız mutabakatlarda değişiklikler yapmıştık. Kasım ayında, Rekabet Kurumu bu değişikliklerin uygun olmadığı ve bu mutabakatlarla operasyonlarımızı sürdüremeyeceğimiz tarafında karar verdi. Türkiye’deki kanunlarla uyumlu bir formda çalışabilmemiz için iş ortaklarımızı Türkiye’de yeni çıkacak Android telefon modelleri ile ilgili muahede yapamayacağımız konusunda bilgilendirdik.

Tüketiciler mevcut aygıt modellerini satın almaya devam edebildikleri üzere, halihazırda mevcut aygıtları ve uygulamaları da olağan biçimde çalışmaya devam edecektir. Google’ın öbür eser ve servisleri durumdan etkilenmeyecektir. Rekabet Kurumu ile bu mevzunun olabilecek en süratli biçimde tahlili için çalışmayı sürdürmekteyiz.”

Açıklamadan anladığımıza nazaran mevcut telefonlar ile ilgili bir sorun yok. Lakin yeni piyasaya sürülecek cep telefonu modellerinde Rekabet Kurumu ile muahede olmadığı takdirde Google servisleri bulunmayabilir. 

Başa dön tuşu