Google’dan şarkı sözü hırsızlığı suçlamalarına yanıt!

Teknoloji devi Google, müzik kelamları çalmasıyla gündemde şu sıralar. İddialar online müzik kelamı ve müzik bilgi platformu Genius’tan geldi. Kullanıcıların kimi müzikler ile ilgili Google’da arama yaptığında karşılarına çıkan özel kutudaki içeriklerin müsaadesiz kullanıldığı bilgisi verildi.

Google’dan hırsızlık suçlamalarına yanıt!

Genius, bir müddettir kendi müzik kelamlarının kopyalanıp, kopyalanmadığını belirlemek için bir metot kullanıyordu. Kendi geliştirdiği bir filigranla özel bir işareti müzik kelamlarının başına ve sonuna yerleştiren Genius, bu formül sayesinde kopyalanan müzik kelamlarını tespit edebiliyordu.

The Wall Street Journal’ın haberine nazaran, platform bu teknikle Google’ın müzik kelamlarını çaldığını argüman etti. Google ise The Wall Street Journal’a yaptığı açıklamada kelam konusu iddiayı yalanladı. 

Genius söz konusu argümanını şimdi isimli makamlara taşımadı. Lakin ABD basınında yer alan haberlere nazaran, müzik kelamlarının fikri mülkiyetine sahip olmayan şirketin argümanını kanıtlaması durumunda dahi istediği sonucu alması epey güç. Bakalım Google bu suçlamalar karşısında ilerleyen günlerde yeni açıklamalar yapmaya devam edecek mi?

Peki ya siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Başa dön tuşu