Google’ın son hamlesi herkesi şaşkına çevirdi! Teknoloji devi ne yapmak istiyor?

CEO Sundar Pichai, işten çıkarılacak çalışanlar için “çok üzgün olduğunu” ve bunun “şirketi geleceğe hazırlamak için sıkıntı bir karar” olduğunu söyledi. İşten çıkarmalar global olarak ve şirket genelinde yaşanacak.

Alphabet, son birkaç yılda “dramatik büyüme” periyodunda bir işe alım çılgınlığı yaşadı, fakat Pichai, işe alımların “bugün karşı karşıya olunandan farklı bir ekonomik gerçeklik için” yapıldığını söyledi. Geçtiğimiz birkaç hafta içinde Microsoft, Amazon, Meta ve başkaları, ekonomik şartlar nedeniyle eşit derecede sancılı ve dramatik işten çıkarmalar başlattı.

Google, kısmen güçlü reklam ve bulut bilgi süreç kısımları sayesinde işten çıkarma uygulayanların sonuncusu. Lakin şirket geçen çeyrekte bir evvelki yıla nazaran karında %27’lik bir düşüş gördü ve Pichai, Alphabet’in harcamaları ve işe alımları azaltması gerektiğini söyledi. Lakin Bloomberg’e nazaran aktivistler ve analistler, şirketin işçi sayısının 2017’den bu yana %20 arttığına dikkat çekerek daha agresif kesintiler yapılması davetinde bulundu.

Google’ın son atağı herkesi şaşkına çevirdi! Teknoloji devi ne yapmak istiyor?

Pichai, çalışanlara en az 60 günlük tam bildirim mühleti boyunca ödeme yapılacağını söyledi. Alphabet ayrıyeten 16 haftalık maaş artı Google’da her ek yıl için iki haftadan başlayan kıdem paketleri sunacak. Ayrıyeten, 6 aylık sıhhat hizmeti, işe yerleştirme hizmetleri ve “etkilenenler için göçmenlik desteği” sunarken, 2022 ikramiyelerini ve kalan tatil müddetlerini de ödeyecek.

Sadece son iki hafta içinde Microsoft, Amazon ve Meta sırasıyla 10.000, 18.000 ve 11.000 çalışanı işten çıkardı. Google, son vakitlerde öbür harcamaları da kıstı, Stadia’yı kapattı, yeni kuşak Pixelbook dizüstü bilgisayarları ve daha fazlasını iptal etti.

Başa dön tuşu