Güney Kore: ABD ile Çin ortasında kaldık!

ABD’nin iki gün evvel kara listeye aldığı Huawei’ye uygulanan ticari kısıtlamaların kimilerini 90 günlüğüne askıya aldığını açıklaması kimileri tarafından bir ‘yumuşama’ belirtisi olarak gösterilmişti.

Güney Kore: ABD ile Çin ortasında kaldık!

Ancak Güney Kore basınında yer alan haberler ABD’nin yumuşamak bir yana Huawei’nin etrafındaki çemberi daraltmak için yoğun bir çalışma içinde olduğunu ortaya koydu. 

Ülkenin en çok okunan gazetelerinden Chosun Ilbo’nun diplomatik kaynaklara dayandırdığı habere nazaran ABD, Güney Kore’den Çin’e karşı uyguladığı siyasetlerle uyumlu davranmasını istedi. Seul’daki Amerikalı bir diplomatik kaynak gazeteye yaptığı açıklamada “Güney Kore Dışişleri Bakanlığı’yla daima temas halindeyiz.

Kendilerini Huawei eserleri kullanmanın yarattığı güvenlik problemiyle ilgili bilgilendiriyoruz” sözlerini kullandı. Habere nazaran ABD tarafı, Koreli teknoloji devi LG’nin, taşınabilir altyapı şirketi LG Uplus’un Huawei ekipmanlarını kullanmasını bırakmasını istedi.

Güney Kore Dışişleri Bakanlığı ise ABD’nin tasalarını anladıklarını fakat hükümetin özel bölüm kararlarına karışmasının güç olduğunu belirtti. Güney Kore hükümetinin Huawei aykırısı cepheye katılması durumunda Çin’in vereceği yanıttan kaygı duyduğu argüman ediliyor. 

Bunun yanında Chosun Ilbo’ya değerlendirmelerde bulunan Koreli telekom kesimi temsilcileri Huawei’ye bir yaptırım uygulanması durumunda ülkenin bundan milyarlarca dolar ziyan edebileceğini söyledi.

Güney Kore ABD’nin bölgedeki değerli müttefiklerinden biri olsa da Çin, Koreli şirketlerin faaliyet gösterdiği en büyük pazarların başında geliyor ve şirketler bu büyük pazar erişimlerinin kısıtlanmasını istemiyor.

Bu sebeple Beyaz Saray’ın Samsung, LG üzere şirketlerin Huawei’nin Asya’daki yayılışını durdurması davetinde bulunması şu ana kadar çok güçlü bir karşılık bulmadı.

Başa dön tuşu