Häfele’den konut ve iş yerlerinde 4.0 dönemi

Tablete tıkladığınızda mutfakta bulunan bir dolabın içinden çıkan televizyonlar, bir düğmeye bastığınızda açılan dolap kapakları, kayarak altından eviye ve ocak çıkan tezgahlar, bel hizasının altında olsa da tek dokunuşla açılan mutfak çekmeceleri ve kiler sistemleri, buhar tutmayan banyo aynaları, ışık ve müziğin entegre olduğu mobilyalar, dönebilen özgün dizaynıyla depolama alanını iki hatta üç katına çıkaran ayakkabılık ve elektronik bir biçimde kilitlenebilen ve yetkilendirilebilen mobilya ve kapı kilitleri.

Häfele’den konut ve iş yerlerinde 4.0 dönemi

Anlattıklarımız, çocukluğumuzun çizgi sineması Jetgiller yahut efsane dizi Black Mirror’dan sahne değil. Taşınabilir teknolojileri ömür alanlarına sokup, mobilya ve kapıları akıllandıran Häfele’nin yenilikçi uygulamalarından yalnızca birkaçı. Ve görünen o ki mobilya ve kapının teknolojik geleceğini yazan şirket, her yıl Ar-Ge’ye yaptığı 2 milyon euro yatırım ve ses getiren satın almalarıyla bu anlattıklarımızdan çok daha ötesini hedefliyor.

Hırdavat dükkanından, teknoloji ve tasarım merkezine

Temelleri 1923 yılında bir hırdavat dükkanı olarak atılan Häfele, bugün tasarım ve teknolojiyi buluştururken, akıllı kapı ve mobilyaların artık geleceğe dair bir hayal olmaktan çıkmasında da başrolü oynuyor. Teknoloji dehası olarak görülen bu uygulamalarla Häfele, mutfak, banyo, giyinme alanı üzere hayat alanlarında, çalışma alanlarında ve kapılarda bulunan elektrikli donanımlarda, aydınlatma ve ses sistemlerinde adeta 4.0 devrini başlatmış durumda.

Bu bahiste açıklama yapan Häfele Türkiye ve Bölge Ülkeler İcra Konseyi Lideri Hilmi Uytun ise, tasarım ve teknolojiyi konutlara sokarak, tüketiciler için daha konforlu ve memnun hayat alanları yaratmayı hedeflediklerini söylüyor. “Son tüketicilerin artık mesken ve ofisleri başta olmak üzere ömür alanlarından beklentileri değişti. Çağdaş şehircilik konseptine bu açıdan da yaklaşmak şart” diyen Uytun kelamlarını şu halde sürdürüyor: “Häfele olarak gayemiz, dizaynın gücü ve akıllı donanım teknolojilerinden faydalanarak ömür ve çalışma alanlarına memnunluk getirmek. Tasarım ve teknoloji birlikteliği, bir yandan konutların her alanına girerken, başka yandan da daha verimli kullanılan alanlar yaratıyor. Bu tahlillerle 40 metrekarelik bir meskende, 80 metrekarelik konfor yaşamak mümkün. Mobilya ve kapılarda geleceğin akıllı teknolojileriyle bundan çok daha ötesini de yapmaya kararlıyız.”

İlk teknoloji yatırımı Almanya’da

Häfele’nin teknolojik inovasyon konusunda yaptığı birinci yatırımın adresi Almanya olmuş. Almanya’da bulunan “Dialock” elektronik kapı ve mobilya donanımları üreten fabrikasını kurmasıyla yola çıkan şirket bugün, konutların yanı sıra önde gelen eğitim, kamu, ofis ve otellerin de iş ortağı olmayı sürdürüyor. Projelere özel sunduğu elektronik kilitleme tahlilleri başta olmak üzere tüm inovatif uygulamalarıyla, Chanel, Hermes, Swatch, Rolex ve Bulgari üzere markalar bünyesindeki mağazalarla birçok küresel otel zincirinin de tercihi Häfele oluyor.
Häfele’nin bir öteki odak alanı üniversiteler. Fakülte binalarıyla öğrenci rezidanslarında güvenliğin sağlanması için geliştirilen elektronik kilitleme sistemi sayesinde, gün içerisinde odalara ya da ofislere giriş çıkışların kaydı tutuluyor; hangi saatte kimin giriş yapabileceği yetkilendirmesi yapılabiliyor. Koç ve Bilkent üzere kıymetli üniversitelerin yanı sıra Nef 12 Novu öğrenci rezidansı, bu uygulamalarla öğrencilerin güvenliğini azamî düzeye çıkarıyor.

Mobilyaların dördüncü boyutu: Aydınlatma ve ses sistemleri

Elektronik kilitleme sistemlerine yapılan birinci yatırımdan sonra Uytun “mobilyaların dördüncü boyutu” olarak nitelendirdiği aydınlatma ve ses sistemlerine yöneldiklerini belirtiyor. Uytun kelamlarını şöyle sürdürüyor: “Bir yerde, örneğin bir mutfakta, farklı vakitlerde farklı aydınlatma gereksinimleri olabiliyor. Akşam yemek hazırlarken, beyaz ve yüksek düzeyde bir ışık gerekirken, yemek yerken mum ışığını anımsatan sarı ışık tercih edilebiliyor. Bir kumanda ile farklı hayat tecrübelerine ve yerdeki atmosfere nazaran tüm mobilya aydınlatmalarını senaryolaştırarak değiştirebiliyorsunuz ve hatta özel anlarda bluetooth ile telefonunuzdan mobilya içine entegre ses sistemine bağlanabiliyorsunuz.”

Sektöründe teknoloji dehası olarak görülen Häfele bu sistemi de bir ileri düzeye taşıyarak Hafele Connect isminde bir aplikasyon geliştirerek hayat ve çalışma alanlarında bulunan tüm elektrikli mobilya kapaklarını, aydınlatma ve ses sistemlerini ve dolap içerisinden çıkabilen TV ünitesini akıllı telefon ve tabletler ile denetim edilebilir hale getirdi. Sistemin bir sonraki adımı ise, akıllı mobilyaları akıllı konutlara, tüm bina teknolojisi ekipmanı ile bağlamak….

Yeni satın almalarla büyüyor

Häfele’nin ömür alanlarında yarattığı ihtilal bununla da hudutlu değil. Aydınlatma ve ses sistemlerinin geleceğin mobilyalarının olmazsa olmaz bir modülü olarak gördüklerini belirten Uytun, bu mevzuda şirket bünyesinde kıymetli bir satın alma yapıldığını da vurguluyor. Stuttgart’ta faaliyet gösteren mimari aydınlatma firması Nimbus’u üretim tesisiyle birlikte satın alan Häfele’nin böylelikle fabrika sayısını 7’ye çıkarttığını ekleyen Uytun, “Yakın gelecekte tüketicilerin ve iş ortaklarımızın mobilyadaki ışıktan sofistike dizaynlı oda aydınlatmasına kadar tüm gereksinimlerine bütüncül tahliller sunabileceğiz” diye konuşuyor.

Başa dön tuşu