Hitachi Vantara, Waterline Data’yı satın alıyor

Mountain View, Kaliforniya merkezli Waterline Veri, DataOps için müşterilerin büyük bilgi kümelerinden aksiyona dönüştürülebilir içgörüler elde etmelerini ve GDPR üzere bilgi düzenlemelerine uymalarını sağlayan akıllı bilgi kataloglama tahlilleri sunuyor. Waterline Veri, uçtan uca bulut ortamlarında analitik ve yönetişim ile ilgili çağdaş data sorunlarını çözmek için meta data keşfini otomatikleştiren ve makine tahsili (ML) uygulamaları takviyeli katalog teknolojisinden faydalanıyor.

Hitachi Vantara, Waterline Data’yı satın alıyor

Waterline Data’nın teknolojisi, analitik ve data bilimi projelerini desteklemek, ahenge hassas dataları saptamak ve data yönetişimini uygunlaştırmak için finansal hizmetler, sıhhat ve ilaç sanayilerindeki müşteriler tarafından kullanılıyor. Teknoloji, Hadoop, SQL, Amazon Web Hizmetleri (AWS), Microsoft Azure ve Google Cloud ortamlarındaki yüksek hacimli datalar ile bulut üzerinde ya da kurum içindeki sunucularda kullanılabiliyor.

Waterline Data’nın patentli “parmak izi” teknolojisi, data gölü muvaffakiyetindeki en büyük manilerden birini ortadan kaldırabilmesiyle şirketin tahlillerinin temelini oluşturuyor. Parmak izi teknolojisi, ortak özelliklere dayalı büyük hacimli dataları hakikat ve verimli bir biçimde etiketlemek için dağıtık ve başka bilgi varlıklarının keşfini, sınıflandırılmasını ve tahlilini otomatikleştirmek için yapay zeka (AI) ve kural tabanlı sistemleri kullanıyor.

Örneğin, Waterline Data’nın petabayt ölçeğindeki bir data gölündeki “sigorta hasar talep numaralarını” yanlışsız bir halde tanımlayabilmesi için sadece tek bir alanın hasar numarası olarak tanımlanması kafidir. Teknoloji, daha sonra eşsiz bir “parmak izi” oluşturur. Bu sayede belge biçimleri, alan isimleri ya da bilgi kaynaklarından bağımsız olarak bilgi gölünün tamamında ve dışında, tüm benzeri alanların “sigorta hasar talep numaraları” olarak tanınmasını ve etiketlenmesini sağlar. Böylelikle datalar içerisinden pahalı öngörüler çıkartılmasını çok daha kolay hale getirir.

Waterline Veri teknolojisini Hitachi Vantara’nın Lumada Data Hizmetleri portföyüyle entegre etmek, müşterilerin bulut, bilgi merkezi ve uç noktalardaki makine ve aygıtlara dağılmış olan data silolarını küçülterek işlemelerine yardımcı olacak ortak bir meta bilgi çerçevesi sağlıyor. Birleştirilmiş bilgi kümelerine DataOps metodolojileri uygulandığında, müşteriler daha süratli bir halde içgörü elde edip inovasyonu tetikleyebilirler.

“Araştırmamız, kurumsal bilgi çalışanlarının neredeyse yarısının vakitlerinin %50’sinden fazlasını dataları bulup tahlil için hazırlamaya çalışmalarıyla geçtiğini gösteriyor. Bilgi kataloğu eserleri son yıllarda data idare işini geliştirirken tıpkı vakitte bu alandaki sorunları çözmek isteyen işletmeler için stratejik bir mecburilik haline gelmiştir” diyen 451 Research Araştırma Lider Yardımcısı Matt Aslett, kelamlarına şöyle devam etti: “Bu satın alma mantıklı ve stratejik: Waterline Data’nın yetenekleri Hitachi Vantara ve Lumada Veri Services portföyü için tamamlayıcı olacak. Waterline Data’nın entegrasyonu, şirketin DataOps aracılığıyla bilgi idaresine daha çevik ve otomatik yaklaşımlar sunan eser ve hizmetlere yönelik artan talebi karşılama yeteneğini daha üste taşıyacak. Kurumsal ortamda bilgi kullananlar, bilgilere daha akıcı ve yönetilebilir bir halde ulaşabilecekler.”

Hitachi Vantara Dijital Tahliller Lideri Brad Surak ise mevzu hakkında şöyle konuştu: “Hitachi Vantara, müşterilerine kurumlarını dataya dayalı içgörülerle dönüştürmek için muhtaçlık duyacakları dijital yapı taşları olan DataOps yaklaşımları ve sanayi tahlillerini sunuyor. Waterline Veri teknolojileri, müşterilerimize daha fazla görünürlük, daha sıkı bir kalite denetimi, düzenlemeler için gelişmiş uyumluluk ve bilgilerinin daha güzel yönetilmesini sağlayarak Hitachi Vantara’nın DataOps uzmanlığını tamamlıyor ve Lumada Data Hizmetleri portföyündeki ana eser olacak.”

Satın alma hakkındaki finansal ayrıntılar açıklanmadı. Waterline Veri satın alması, mevzuyla ilgili klasik teamüllere tabidir ve Hitachi’nin 2019 mali yılının (31 Mart 2020’de sona eren) dördüncü çeyreğinde tamamlanması beklenmektedir.

Başa dön tuşu