Huawei kararı Samsung ve Nokia paylarını uçurdu

Huawei‘nin akıllı telefon alanındaki en büyük rakibi Koreli Samsung’un payları yüzde 2 yükseldi. Firmanın piyasa pahasında 5 milyar dolarlık artış yaşandı. Huawei‘nin telekom altyapısı alanındaki en büyük rakibi Nokia’nın paylarındaki artış ise sabah saatlerinde yüzde 5’i buldu. Buna karşılık Avrupalı çip üreticilerinin payları çakıldı.

Huawei kararı Samsung ve Nokia paylarını uçurdu

Habertürk’ten Selim Karahan’ın haberine nazaran Huawei’nin yaşadığı meseleler yalnızca akıllı telefon işiyle hudutlu değil. ABD Lideri Donald Trump’ın imzaladığı kararnameyle Amerikalı şirketler ‘güvenlik’ gerekçesiyle Huawei’den artık telekom ekipmanı alamayacak. Huawei global telekom ekipmanı pazarında 2018 yılında yüzde 29 hisseyle liderliğini sürdürdü. Firma, 2014 yılında Finlandiya merkezli Nokia’dan liderliği kaptı ve o tarihten bugüne kadar pazar hissesini istikrarlı bir biçimde her yıl 2 puan artırdı.

Çip üreticileri çakıldı

ABD’nin Huawei’ye yönelik yaptırımlarının tesirinin bu ülkeyle sonlu kalması beklenmiyor. Bilindiği üzere ABD genelde rastgele bir mevzuda bir şirketi yahut ülkeyi kara listeye aldığında müttefiklerinin de kararlarına uymasını bekliyor. Bu sebeple dünyanın en büyük ikinci telefon üreticisine yalnızca yazılım değil donanım alanında da uygulanmaya başlayan yaptırımlar Avrupalı çip üreticilerinin paylarında sert düşüşlere yol açtı. İsviçre merkezli STMicroelectronics’in paylarında yüzde 6 düşüş yaşanırken, bir öteki çip üreticisi Alman Infineon Technologies’in payları yüzde 3.5 paha kaybetti.

Başa dön tuşu